Praha bude mít první 'veršomaty', budou na Kampě a náměstí Míru

Od února budou v Praze takzvané automaty na verše. V parku na Kampě najdete na otočných válcích tištěnou poezii, na náměstí Míru bude jukebox, který bude přímo přehrávat poezii. Za nápadem stojí kavárník Ondřej Kobza známý například projektem klavírů v ulicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí míru (ilustr. foto)

Náměstí míru (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

V parku na Kampě nepůjde jen malé zařízení, ale půjde přímo o celou stavbu - altán s otištěnými básněmi, které budou na otočných válcích známých třeba z jízdních řádů na vlakových nádražích. Součástí projektu je i výsadba popínavých rostlin či umístění lavičky.

Na náměstí Míru pak autor projektu Ondřej Kobza umístí jukebox s audionahrávkami básní. A kavárník naznačil, že by podobná zařízení mohla stát i v dalších městech. Na první dvě zařízení zatím pomocí crowfundingu Kobza vybral 93 tisíc korun.

Ve veršomatech bude hlavně současná poezie. Z velké většiny tam budou básně od žijících básníků. A Ondřej Kobza si i sám vybral některé svoje oblíbené autory, například třeba Ivana Martina Jirouse nebo Bohuslava Reynka. Do veršomatu na Kampě zařadí i básně Vladimíra Holana, který právě ve vile na Kampě žil.

Ondřej Kobza už stojí třeba za projektem klavírů v ulicích, na které si může kdokoli zahrát. Právě klavíry Prahu proslavily díky videím na internetu. Tam na ně hrál třeba městský strážník nebo cizinec, který si tak krátil dlouhou chvíli před odletem na letišti.

Dalším jeho projektem v ulicích jsou také šachové stolky. Umístěno jich je pět, v průběhu příštího roku kavárník plánuje i další rozšiřování. Mají podobu školních lavic se šachovnicemi. Oblíbené je třeba hraní šachu na stolcích na náměstí Míru, ale samozřejmě hráči za ně zasednou až na jaře nebo v létě.

Organizátor Ondřej Kobza na náměstí Míru | Foto: Jakub Urban

Vojtěch Man, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme