Praha chce opravit Průmyslový palác, příští rok chce vyhlásit soutěž na dodavatele stavby

Praha znovu postaví levé křídlo Průmyslového paláce. Část budovy této secesní památky z devatenáctého století shořela v roce 2008. Soutěž na dodavatele stavby chce pražský magistrát vyhlásit už příští rok. Kromě toho plánuje celkovou revitalizaci areálu Výstaviště Praha za jeden a půl miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmyslový palác Výstaviště Praha Holešovice | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Rozbitá okna, oprýskaná omítka, zamřížované dveře. Takový je stav většiny budov na Výstavišti Praha. Podle současného radního pro kulturu Jana Wolfa z KDU-ČSL za to může víc než dvacet let nezájmu ze strany správce areálu.

„Magistrát hlavního města Prahy od roku 1991 v podstatě rezignoval na jakékoli dozorčí věci ohledně výstaviště Holešovice,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Praha znovu postaví levé křídlo Průmyslového paláce, další podrobnosti zjišťovala redaktorka Veronika Štefanová

Pražský magistrát chce s opravami začít už letos. Prioritou je rekonstrukce a dostavba Průmyslového paláce, který v areálu výstaviště stojí od konce 19. století.

„Já věřím, že letos se nám podaří vysoutěžit projekt na dostavbu levého křídla, v roce 2016 bychom rádi vysoutěžili zhotovitele a realizátora stavby a v roce 2017 by se mohlo začít stavět. Samozřejmě je to dne odvislé od toho, jak se případně neúspěšní soutěžitelé o realizaci budou odvolávat,“ upozorňuje Wolf.

Praha do roku 2020 investuje do výstaviště 1,5 miliardy

Letos dá Praha ze svého rozpočtu 110 milionů korun na opravu a údržbu celého výstaviště. Změnit by se měl hlavně prostor před Průmyslovým palácem.

„Plánujeme zvelebení záhonů před Průmyslovým palácem včetně zprovoznění fontán před branou. Zároveň plánujeme i opravu mozaiky, která je velmi poničená po několika letech, kdy do areálu nebylo moc investováno,“ popisuje Martin Kala (KDU-ČSL), předseda představenstva akciové společnosti Rozvojové projekty Praha, která má areál na starosti.

„Co se týče samotného paláce, ve spolupráci s hlavním městem Prahou je připravován projekt, bude vypsáno výběrové řízení s tím, že v tuto chvíli je to ve fázi, kdy se vybírá projektant, je vypsán konkurz na splnění kvalifikačních předpokladů,“ doplňuje.

Letos musí na výstavišti opravit taky strojní zařízení Křižíkovy fontány nebo vytápění a omítku Lapidária. Magistrát slíbil, že během následujících pěti let investuje do výstaviště jeden a půl miliardy korun.

Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme