Praha chce řešit nedostatek míst ve školkách přestavbou nevyužívaných objektů

Pražské městské části se potýkají s nedostatkem míst v mateřských školách. Při nedostatku financí se současnou situaci snaží řešit přestavbou nevyužívaných objektů. Díky tomu by se kapacita mateřinek v hlavním městě mohla zvednout o několik stovek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mateřská škola | Foto: Arnošt Máče

V areálu Základní školy Na Balabence na Praze 9 vznikla v rekordně krátkém termínu pěti měsíců nová mateřinka pro 52 předškoláků.

Přestavba bývalé tělocvičny si vyžádala bourací práce, novou elektroinstalaci, sociální zařízení, výměnu oken a samozřejmě barevnou malbu. Náklady na stavbu dvou tříd přesáhly tři a půl milionu korun.

„Tady byla stará tělocvična a stará chemická laboratoř. Bylo to velice sporadicky využívané a my jsme právě zvolili přízemí jako ideální i z hygienických hledisek. Snažili jsme se to dělat úsporně. Další milion byl potom na vybavení, na dekorace, na lehátka, na hračky,“ vypočítává radní pro oblast školství Zuzana Kučerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Anna Königsmarková zjišťovala, kolik nových míst má vzniknout v pražských školkách

Nová školka je v Praze 9 první vlaštovkou. Dalších téměř tři sta míst by ale mělo přibýt do začátku následujícího školního roku.

„U Vysočanského pivovaru jsou to dva úplně nové pavilony, u Nové školy je to úplně nový pavilon a v mateřské škole Kytlická je to podobným způsobem jako tady, že se přestavuje do objektu, který už existuje,“ dodává Kučerová.

Tři sta nových míst v mateřských školách slibuje rodičům také vedení Prahy 5. Třídy mají vzniknout přebudováním základních škol nebo formou takzvaných montovaných mateřinek.

„Například v letošním roce by se mělo jednat o mateřskou školku V Remízku, kde je možné vybudovat další třídu. Druhá část je vybudování mateřských tříd v rámci některých základních škol,“ vysvětluje starosta Miroslav Zelený.

„Tento projekt se nám již velice osvědčil. V letošním roce je to například základní škola Weberova, kde počítáme s vřazením mateřské školky právě do tohoto objektu. To znamená, je to kombinace těchto dvou instrumentů plus případně výstavby nové mateřské školky,“ přibližuje.

V průběhu dvou let má narůst počet míst ve školkách i v Praze 10, a to o čtyři sta. Ještě tento rok se zvýší kapacity mateřinky Na Sychrově a Nad Vodojemem.

Městská část se snaží uvažovat ekonomicky i ekologicky. Většina školských budov už je zateplena a na řadě z nich jsou umístěny solární panely na ohřev teplé vody i pro výrobu elektřiny.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme