Praha chce rozšířit počet míst, na kterých se nesmí pít alkohol

Přicházející jarní počasí láká Pražany si po práci v klidu sednout na sluníčko na lavičku v parku a k tomu si dát jedno studené pivo. Především v centru města je ale třeba dávat pozor, jestli se alkohol na veřejném prostranství vůbec smí pít. Praha totiž plánuje rozšířit stávající vyhlášku a pivo nebo víno už si bez obav nedáte třeba ani na Slovanském ostrově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: ČTK

Stávající vyhláška z roku 2008 obsahuje několik desítek míst, na kterých se nesmí konzumovat alkohol. Jedná se o historické centrum města, jako je Malá Strana nebo Václavské náměstí, parky, prostranství před supermarkety nebo také okolí stanic metra.

Další ale na pokyn některých městských částí přibudou. „Jednalo se například o městskou část Praha 1. Ta doporučila doplnění obecně závazné vyhlášky o místa jako je Slovanský ostrov, Vojanovy sady a Senovážné náměstí,“ říká mluvčí magistrátu Tereza Králová a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O záměru Prahy rozšířit počet míst, kde bude zakázáno pití alkoholu, informovala redaktorka Anna Königsmarková

„Dále šlo například o Prahu 13, kdy navrhla lokality jako Šostakovičovo náměstí, prostranství u metra Hůrka nebo Sluneční náměstí a okolí úřadu městské části Praha 13."

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého z TOP 09 je právě Slovanský ostrov problémový. Stahují se tam prý pijáci levného alkoholu a také mladiství. „Máme s tím značné problémy a i strážníci městské policie tam měli velké množství záchytů těchto opilých lidí, často i mladistvých, takže Slovanský ostrov je jasný,“ vysvětluje.

Volné lavičky v parku ale nejsou cílem jen opilých bezdomovců. Krátkého posezení se sklenicí vína v ruce by na příjemném místě venku rádi využili i na první pohled spořádaní občané. Jako například dvě ženy s kočárky na Těšnově.

„Tady za kostelem sv. Petra je krásný pískový plácek, na kterém by se dal hrát petanque, a k tomu patří popíjení piva. Bohužel to tady není možné, protože hned za rohem je základní umělecká škola. A v okolí, já nevím kolik to je, 50 metrů? Vím, že jsem si to zjišťovala, ale tady prostě na tom plácku platí ten zákaz konzumace alkoholu, takže bohužel,“ říkají.

Navíc by prý dotyčná místa mohla být vyznačená. Lidé by tak předešli dohadům s městskou policií. „Na těch místech, kde to vybízí k tomu, aby si tam člověk sednul a dal si nějaké to pivo, tam by mohla být značka, já si myslím, že jo,“ doplňují ženy.

Pokud strážníci někoho nachytají, jak pije alkohol na zakázaném prostranství, z místa ho vykážou. Provinilec může dostat i tisícikorunovou pokutu.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme