Praha chce za stávky zachovat provoz metra, odboráři jsou proti

Na složitou ranní cestu do práce nebo do školy by se měli v pondělí připravit obyvatelé velkých měst. Pražský primátor dokonce vyzývá rodiče, aby zvážili, jestli své potomky do tříd vůbec poslat. Odboráři totiž potvrdili, že se začátkem týdne opravdu uskuteční stávka v dopravě, na protest proti plánovaným vládním reformám. Nepojedou vlaky, silnice budouna mnoha místech zablokovány a ve velkých městech hrozí kolaps dopravy i kvůli stávce pracovníků městské hromadné dopravy. Vedení pražského dopravního podniku chce udržet alespoň základní provoz metra. Odbory ale nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Martin Dvořák v Praze na briefingu po jednání vedení pražského dopravního podniku s odboráři.

Ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Martin Dvořák v Praze na briefingu po jednání vedení pražského dopravního podniku s odboráři. | Zdroj: ČTK

„Odborové organizace působící v pražském dopravním podniku se dohodly, že budou zastaveny všechny tři trakce, tedy metro, tramvaje i autobusy. Stávka v Praze začne ve 3 hodiny ráno a skončí v 16 hodin,“ řekl předseda odborové organizace metro pražského dopravního podniku Jiří Obitko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podobě pondělní stávky v Praze mluvili na Radiožurnálu předseda odborové organizace metro pražského dopravního podniku Jiří Obitko a generální ředitel Dopravního podniku v Praze Martin Dvořák

Kromě omezení prostředků hromadné dopravy se údajně chystají také blokády hlavních tahů v metropoli, především magistrály, Jižní spojky a pražského okruhu.

„Odborové organizace působící v dopravním podniku nic takového nechystají. Nemohu tak tuto informaci potvrdit. Vychází to také z dohody, kterou jsme uzavřeli s náměstkem primátora Březinou, kdy jsme jasně řekli, že stávka nebude blokační,“ uvedl Obitko, nicméně nevyloučil, že blokády organizuje jiný odborový svaz.

Včera i dnes jsme s odborovými organizacemi jednali a máme zásadní rozpor, protože opravdu budeme vyvíjet veškerou možnou aktivitu vedoucí k tomu, aby metro, byť třeba jen v omezeném víkendovém provozu, v pondělí jezdilo. Odbory naopak žádají, aby bylo metro uzavřeno. Já doufám, že se nám nějakou elementární provozuschopnost metra zachovat. Snažíme se přesvědčit zaměstnance, aby dělali protest formou zastavením provozu. To se může obrátit i proti odborářům,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku v Praze Martin Dvořák.

„Jsou zaměstnanci, kteří se stávky nechtějí účastnit a také ti, kteří se jí účastnit chtějí, ale ne formou zastavení provozu a to platí nejen pro podpovrch, tedy pro metro,ale i pro povrchovou dopravu. Kolik lidí se stávky zúčastní uvidíme s nástupem ranní směny,“ vysvětlil Dvořák.

Ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Martin Dvořák diskutuje s odboráři | Foto: ČTK

Zásadní je podle něj dohoda o tom, že ti, kteří budou stávkovat a oznámíte na začátku své směny svému nadřízenému, nebudou žádným způsobem bránit těm, kteří nechtějí stávkovat, aby pracovali.

„Problém ale je, že i když se nám podaří vypravit určité procento autobusů a tramvají, trasy budou zablokovány jinými odboráři. To už jsou věci, které nedokážeme ovlivnit,“ dodal Dvořák.„Jsme připraveni na to, abychom umožnili průjezd sanitek a hasičů a zamezili tak ohrožení lidského života,“ prohlásil pražský primátor Bohuslav Svoboda a uvedl:

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné podobě pondělní dopravy v Praze mluvili ve Stalo se dnes na Radiožurnálu pražský primátor Bohuslav Svoboda a Aleš Ondrůj ze společnosti Student Agency

„Náměstek Březina bude ve 3 hodiny ráno na dopravním podniku, aby monitoroval, zda metro bude částečně v provozu nebo ne a podle toho přijmeme v ranních hodinách jasná opatření.Máme připraveny dopravní posily, máme připraveny autobusy, ale když nebude jezdit metro, žádná smluvní doprava 60 nebo 80 autobusů není schopna cestující přepravit.“

Alespoň některým cestujícím by v metropoli mohla pomoci také kyvadlová doprava společnosti Student Agency.

„My především chceme, aby naše autobusy jezdily podle jízdního řádu. Můžou se ale čekat komplikace a blokády. Pro nás je primární servis zákazníkům a proto také zřídíme kyvadlovou dopravu z Černého Mostu přes Florenc na Zličín,“ sdělil Aleš Ondrůj ze společnosti Student Agency.

Bude hůř?

„Samozřejmě se omlouváme všem, kteří pocítí, že doprava nepůjde. Ale zásadní vliv na to, že jsme museli přistoupit k takovému kroku nese vláda, pan premiér. On říká, že s námi chce jednat, chce se dohodnout na kompromisu, ale v podstatě nám nařizuje, co máme přijmout. Takto se nejedná, to je diktát,“ řekl Obitko.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazu Jaroslav Zavadil dokonce prohlásil, že stávka může mít i úplně jiný rozměr.

„Myslím si, že kolega Zavadil nemluví do větru. Je zřejmé, že pokud vláda nevezme rozum do hrsti, může dojít k větším a zásadnějším protestům,“ dodal Obitko.

Vláda by měla podle Obitka s odbory jednat, respektovat, že předkládají věcné návrhy: „Není možné mluvit o tom, že můžeme mluvit jen do parametrických změn a do systémových změn nemáme právo mluvit.“

Koalice stávku odmítá

Na pondělní stávku reagovali i čeští politici. Prezident republiky Václav Klaus rezolutně odmítá zneužití odborové organizace k politickému vydírání. Sdělil to jeho mluvčí Radim Ochvat.

Premiér Petr Nečas prohlásil, že jeho vláda nátlaku nepodlehne. Ustoupení od reforem podle něj nepřipadá v úvahu, připustil ale změnu reformních parametrů.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová Radiožurnálu řekla, že vždy je prostor pro vyjednávání. Stávka podle ní bude paralyzovat zemi.

„Stávka je vyhlášena v období, kdy vláda s odbory vyjednává. Já například tento týden diskutoval o sociální reformě, byla diskuze o důchodové reformě. Diskuze byla poměrně věcná. Ale zároveň s tím vyhlašovat stávku mi přijde skutečně podivné,“ posteskl si ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a dodal:

„Není pravda, že vláda nezohledňuje připomínky odborů. Například právě v důchodové reformě byly základní systémové prvky v některých ohledech upraveny podle připomínek odborů. V některých ohledech zase podle připomínek jiných skupin, které ty zákony připomínkují. Žádný zákon nemůže odpovídat nárokům úplně všech. Nelze dělat zákony jen podle odborů. Ale že se nevede diskuze pravda není.“

Podle Drábka odborové protesty nemohou zastavit snahu vlády o uskutečnění reforem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O požadavcích odborů mluvili na Radiožurnálu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a politický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Naopak opoziční ČSSD stávku v dopravě podporuje, potvrdil to její místopředseda Zdeněk Škromach.

„Myslím si, že v tuto chvíli je to hlavně politický protest, který na sebe odbory vzaly,“ uvedl politický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme