Praha digitalizovala model rozlivu Vltavy při povodních

Praha představila aktualizovaný model rozlivu Vltavy. Digitální simulace vychází z chování řeky při povodních v roce 2002 a ukazuje, jaké části města by mohla voda zasáhnout. Model odhaduje pohyb vodního živlu při nasazení protipovodňové ochrany, i bez její výstavby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Montáž protipovodňové bariéry v Ústí nad Labem - Střekově

Montáž protipovodňové bariéry v Ústí nad Labem - Střekově | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Kde a kdy začít stavět protipovodňové zábrany, napoví Praze model, který se aktualizuje každé dva roky. Podle ředitele odboru krizového řízení pražského magistrátu Petra Berana digitální simulace odhadne množství vody, rychlost a sílu proudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek redaktora Petra Kořínka.

„Dnes víme, že první voda se rozlije třeba směrem do Čertovky nebo u hotelu Four Seasons. Tam musíme začít stavět nejdříve. Pak počkáme, jestli voda bude dál stoupat, uvidíme, kde se bude dále rozlévat a podle toho budeme stavět protipovodňovou ochranu. Model slouží třeba k vypínání elektrických rozvodných bodů. Slouží vlastně všem, kteří mají co dělat s chodem města," řekl Beran.

Podle primátora Bohuslava Svobody je třeba model pravidelně aktualizovat, protože na výšku hladiny mají vliv například nové stavby u Vltavy a také měnící se koryto řeky: „Pokud došlo k nějakému jeho prohloubení, nebo naopak jeho zanesení, což se u každé řeky stává, mění to faktory. A proto se musí se hloubka a možnost průtoku přeměřovat a kontrolovat. Podle toho se potom musí model přepracovávat."

Praha je na prudce se zvyšující hladinu řeky připravena zareagovat během 48 hodin. Tolik času jí stačí k tomu, aby postavila celou protipovodňovou ochranu v celkové délce 17,5 kilometrů. Pokud by do města dorazilo tolik vody jako před 9 lety, jsou zábrany schopny pojmout ještě o 30 centimetrů vyšší hladinu.

Aby byla hradba proti povodni kompletní, zbývá podle šéfa odboru městského investora Jiřího Zlatohlávka zkolaudovat protipovodňovou ochrana na Zbraslavi. Úplnému dokončení bariéry brání stížnosti aktivistů v Chuchli. „Tato stavba se skládá ze dvou částí. Z protipovodňového valu a z regulace potoka Vrtice, kde by stavební práce zasáhly na pozemky soukromých vlastníků.“

Odbor městského investora očekává, že se tuto část protipovodňové ochrany podaří dokončit do konce příštího roku. Vedení města tvrdí, že potom by mělo být území Prahy před vodou ochráněno téměř stoprocentně.

Petr Kořínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme