Praha kvůli stoupající hladině Vltavy vyklidila náplavky. Kotvy musela zvednout i loď Hermes

Hladina řeky Vltavy v Praze dosáhla prvního stupně povodňové aktivity. Město uzavřelo vrata na Čertovce a vyklidilo náplavky. Kvůli zvýšenému průtoku vody magistrát nechal odtáhnout i loď Hermes, která slouží jako ubytovna pro bezdomovce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavřená protipovodňová vrata v Praze na Čertovce | Zdroj: ČTK

Čertovka na Malé Straně se uzavřela v pravé poledne. Zásah vyžadoval spolupráci hned několika orgánů. Zatímco hasiči a pracovníci z Povodí Vltavy měli plné ruce práce s protipovodňovými vraty, Pražské vodovody a kanalizace pomáhaly tím, že už od rána odčerpávaly vodu z Čertovky, aby vyrovnaly rozdíl hladiny.

Plno práce měli i majitelé přilehlých restaurací, kteří z objektů postupně vynášeli veškerý nábytek. Klid nebyl ani na druhé straně Vltavy, tam do terénu vyjela odtahová služba, která na nařízení Prahy odvážela z nábřeží veškerá vozidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Preventivní opatření pražského magistrátu kvůli stoupající hladině Vltavy shrnula redaktorka Magdaléna Medková

Mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová zároveň připomněla rezidentům v městských částech Prahy 1, 2 a 5 nutnost přeparkování vozidel stojících podél obou břehů Vltavy:

„V souvislosti s preventivními protipovodňovými opatřeními stanovenými pro tuto situaci jsou vyklízeny náplavky na území Prahy 1, 2 a 5. Magistrát hlavního města Prahy vyzývá řidiče a vlastníky vozidel, které zde parkují, aby je odstranili. Vozidla, které zde zůstanou, budou odtažena.“

Z náplavky musely odplout i některé přistavené lodě. Zatímco u Jiráskova mostu se kotvy ještě nezvedaly, v dolní části Vltavy měli kapitáni celkem napilno. Své dosavadní stanoviště u Štefánikova mostu opustila také loď pro bezdomovce Hermes. Lidé bez domova ted najdou přístřeší v ostatních centrech v Praze.

Pokud by se ale počasí v následujících dnech zhoršilo, počítá magistrát s tím, že pro bezdomovce postaví jeden vyhřívaný stan. Až zvýšená hladina Vltavy opadne, loď se vrátí na své původní místo.

Dnes večer ještě Praha plánuje postavit na Starém Městě a Zbraslavi mobilní hrazení a také uzavřít ocelová těsnící vrata poblíž Smetanova nábřeží.

Anna Königsmarková, Matěj Skalický, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme