Praha líčí na bezdomovce. Magistrát je začne vykazovat z hromadné dopravy

Pražský magistrát se rozhodl, že se pokusí zpříjemnit život cestujícím v hromadné dopravě. Hlavně pak na tramvajových linkách. Vykáže z nich lidi, kteří projíždějí městem celé dny a noci, protože nemají kam jít. Radnice proto zřizuje zvláštní tým, který by měl přimět bezdomovce, aby služeb MHD využívali méně než dosud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovci v autobusu

Bezdomovci v autobusu | Foto: Mirko Kašpar

Ve speciálním týmu budou odborníci z neziskovek, zástupci policie a dopravního podniku. Zadání je podle pražského primátora Tomáše Hudečka velmi jednoduché – činit tak, aby se situace v MHD začala zlepšovat.

„Ve chvíli, kdy bezdomovci nejsou ve stavu, který je ostatní společnost schopna akceptovat, je to důkaz toho, že nám sociální péče a prevence nefunguje tak, jak by se milionové město mělo postarat,“ říká Hudeček a zdůrazňuje především vzezření lidí bez domova:

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak by se Praha měla postavit k problému lidí bez domova v MHD, ve ve večerních Ozvěnách dne na Radiožurnálu diskutovali pražský primátor Tomáš Hudeček a Ředitel Centra sociálních služeb Armády spásy Miloslav Pípal

„Ten cíl je velmi jednouchý, a to je nejen aby tito lidé byli začleňování zpátky do běžného života, ale i vlastně to, aby tito lidé nebyli tak nápadní. Jedním z indikátorů je i situace v MHD. Vše se vším souvisí.“

Ředitel Centra sociálních služeb Armády spásy Miloslav Pípal ale nesouhlasí s tím, že by sociální péče a prevence v hlavním městě nefungovala. Naopak podle něj služby dělají maximum a měly by být rozšířeny i do dalších městských částích. Především pak do míst, kde se bezdomovci zdržují.

„Asi teď nelze jednoznačně říct číslo, že by to mělo být pět nebo deset denních center, ale určitě by se mělo navýšit. V současnosti jsou pouze tři denní centra, což je nedostatečné. A to samé se týká nocleháren,“ naléhá na magistrát.

Primátor Hudeček připouští, že by center mělo být více. O rozšíření sociálních služeb se podle něj bude jednat. Považuje to za jeden z kroků k celkovému zlepšení situace v hlavním městě.

Jenže Pípalovi se moc nezdá ani to, že chce magistrát bezdomovce z hromadné dopravy vyhazovat. V takovém případě by jim měla být prý navržena alternativa, jenže ta v Praze chybí. „Aby mohli vykonat hygienu, aby mohli někde přespat,“ vysvětluje.

S tím Hudeček souhlasí, zejména pak kvůli tomu, aby už podobný případ v budoucnu nemusel být řešen: „Ano, následně musí dojít k péči o tu osobu, musí dojít k rehabilitaci toho člověka, aby se ten jev neopakoval.“

Úspěch podle něj bude, když hromadnou dopravou opustí až třetina bezdomovců. První výsledky ostatní cestující pocítí už v zimě.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme