Praha na jaře představí první části nového Metropolitního plánu

Začátkem března má Institut plánování a rozvoje hlavního města představit dílčí výkresy Metropolitního plánu. Jeho základem budou takzvané lokality, které mají území Prahy rozdělovat podle jejich charakteru. Navíc by měl například definovat jednotlivá veřejná prostranství a regulovat výšku zástavby. Lokalit má být maximálně tisíc. Některé městské části mají ale strach, že budou jejich území popisovat příliš obecně. Žádají proto větší regulaci a kontrolu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha, Národní divadlo (ilustrační foto)

Praha, Národní divadlo (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Současný územní plán popisuje území na základě jejich funkcí a rozděluje je na zhruba 15 tisíc jednotlivých ploch s různou mírou využití a zátěže. Nevěnuje se ale celkovému charakteru daného místa nebo kvalitě veřejného prostranství.

Lokalit by oproti tomu mělo být výrazně méně a na území by měly nahlížet mnohem komplexněji. To například znamená, že do vilové zástavby nově nebude možné umístit výškovou budovu.

„Bude snaha, aby popsaly umístění v území, intenzitu, kvalitu zastavění, typ zastavění, míru stability, charakter veřejných prostranství, výškové hladiny,“ říká Jaromír Hainc z Kanceláře Metropolitního plánu a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O přípravu nového Metropolitního plánu se zajímala reportérka Anna Königsmarková

„Doufáme, že se podaří mít výškovou hladinu maximální, ale někde i tu minimální. Aby se někde nestalo, že tam, kde má být intenzivní živé město, by se například postavila zástavba rodinných domů. Ale zas tam, kde mají být rodinné domy, aby tam skutečně byly.“

Taková koncepce má své klady i zápory. Na jednu stranu by nemělo docházet ke změnám územního plánu. Zastupitelstvo jich teď musí každý rok projednat stovky. Na druhou stranu se ale městské části obávají, že popis území bude příliš zjednodušený a hranice některých lokalit se budou překrývat. Třeba na Barrandově.

„Bohužel třeba na Dívčích hradech se nám to děje. Že do území, které by mělo být zastavitelný, se nám najednou kvůli vedení hranice lokality dostalo území na horizontu Dívčích hradů, které Praha 5 v žádném případně nechce zastavovat,“ říká předseda Komise územního rozvoje Prahy 5 Tomáš Homola.

Obavy ze zastavění volných ploch

Radnice na okraji Prahy mají zase strach ze zastavění volných ploch mezi sídlišti.

„My máme obavy, že tak, jak je zatím prezentován ten postup a jak bude Metropolitní plán vypadat, tak že bude chránit tato území méně než stávající plán. Že třeba vnitrobloky, zelená prostranství na sídlištích, budou vedeny jako stabilizované a potenciálně území,“ říká zastupitelka Prahy 13 Zuzana Drhová ze Strany zelených.

Zároveň si myslí, že Metropolitní plán bude dávat volnější ruku stavebním úřadům a že se tudíž rozšíří prostor pro korupci. Jaromír Hainc se ale snaží tyto obavy mírnit.

„Je potřeba vnímat, že Metropolitní plán by měl být opravdu plánem metropolitním a řešit celé území hlavního města Prahy. Byl strach, že nebudou nástroje k rozhodování, my si myslíme, že budou a budou velmi dobré, abychom byli schopni rozhodnout o rozvoji jednotlivých území,“ tvrdí.

Kancelář Metropolitního plánu teď připomínky a požadavky městských částí zpracovává a měly by se objevit ve zmíněných dílčích výkresech.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme