Praha nedostane 6 miliard z EU na přestavbu čistírny

Praha se musí obejít bez miliardové evropské dotace na přestavbu čistírny odpadních vod. Ukázalo to jednání radnice se zástupci Evropské komise a ministerstva životního prostředí. Problémem je smlouva hlavního města s vodohospodářskou společností Veolia, která je uzavřená na příliš dlouhou dobu – až do roku 2028.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna odpadních vod v Olomouci | Foto: Aleš Spurný

Bez zkrácení této smlouvy by žádost o dotaci nemohla vůbec odejít do Bruselu. Podle primátora Bohuslava Svobody musí radnice najít jiné řešení.

Město se ale pokusí o dotaci jednat dál. Na přestavbu čistírny nemá Praha dost vlastních peněz. Náklady mají přesáhnout 11 miliard korun, z operačního programu Životní prostředí chtělo hlavní město dostat 5,9 miliardy.

Čistírnu mělo postavit konsorcium firem SMP, Hochtief, Degremont a WTE, které loni vyhrály výběrové řízení. Město se s nimi však domluvilo, že pokud by nezískalo evropské dotace, od smlouvy odstoupí.

Viktorie Hošková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme