Praha nemá s turisty problém, lákat je na ruské kolo je nesmysl, míní architekt Gebrian

O lákání turistů by se Praha 5 vůbec starat neměla, říká architekt Adam Gebrian k nápadu postavit na Smíchově ruské kolo. Posílení turistického ruchu je jedním z argumentů, s nimiž starosta městské části záměr obhajuje. Gebrian není sám, kdo má výhrady. Proti nápadu, který už schválili radní Prahy 5, vystupuje opozice a skepticky vyznívají i vyjádření památkářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Gebrian odpovídal na otázky moderátorky Lucie Výborné | Foto: Prokop Havel

Šedesátimetrové kolo by mělo stát na Hořejším nábřeží. Městská část tvrdí, že by atrakce, kterou má třeba Londýn, Vídeň nebo Paříž, oživila místo a podpořila turistický ruch ve městě. Podle Gebriana je však lákání turistů špatný koncept.

„Myslím si, že to je něco, o co by se tahle městská část vůbec starat neměla,“ řekl Gebrian v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záměru postavit na Smíchově obří ruské kolo mluvil na ČRo Plus architekt Adam Gebrian

Poukázal při tom i na to, že naproti přes řeku je hojně využívaná náplavka. Pátá městská část by podle něj mohla být spíš ráda, že je méně zatížená.

„Všechna města jsou organismy složené z různorodých částí tak, aby si mezi nimi lidé mohli vybírat a pohybovat se mezi nimi. A cokoli, kde ta různorodost se snaží omezit tím, že někdo řekne: Podívejte se, tady je to atraktivní a my to musíme mít také atraktivní, a tamhle mají kolo, tak my budeme mít taky kolo, tak to já považuji za zcestné uvažování,“ dodal Gebrian.

Ten je přesvědčen, že ruské kolo nemůže získat povolení památkářů. „Takže mě vůbec mrzí, že se o takových věcech bavíme. Myslím si, že je škoda, že se veřejný prostor okupuje takovými pseudoproblémy,“ poznamenal.

Gebrian považuje za charakteristické pro Prahu 5, že je blízko památkové rezervace a také že je zatížená tranzitní dopravou. Místní politici by podle něj měli řešit podstatné problémy, jakkoli je to složité a na dlouho.

„Já mám dlouhé roky pocit, že vždycky, když naše politická reprezentace narazí na nějaké komplexní a komplikované téma, tak se mu obloukem vyhne a začne se zabývat takovými třešničkami na dortu, jak tu věc jakoby vylepšit s pomocí něčeho, co je 'sexy', mediální, dá se o tom mluvit, ale žádné zlepšení to skutečně není,“ dodal Gebrian.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme