Praha není schopná vydávat karty opencard. Vypadl software

Praha není od dnešního rána schopna vydávat nové karty opencard. Uvedl to předseda dozorčí rady společnosti Operátor Opencard Martin Vaic s tím, že za to může výpadek softwaru. Zakoupené kupony na kartách platí dál, pokud by však někdo chtěl novou tramvajenku, může si ji pořídit pouze v papírové podobě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard | Foto: Filip Jandourek

Příčina potíží je v softwaru, který spravuje vlastník karty. Tím je firma eMoneyServices (EMS), která se už několik měsíců soudí s magistrátem kvůli údajným dluhům. Operátor problémy čekal, ale až od zítřka.

„Není to chyba, ale je to vlastnost toho programového vybavení, jak jsme si předběžně zjistili, takže v tuto chvíli samozřejmě analyzujeme veškeré možnosti, co s tím jak dál učinit,“ řekl Vaic Českému rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s vydáváním opencard mluvil předseda dozorčí rady společnosti Operátor opencard Martin Vaic

Operátor podle Martina Vaice teď bude vyzývat společnost EMS, aby „závadu“ v softwaru odstranila. Bližší informace o tom, zda a kdy bude možné karty opět vydávat, bude operátor vědět ve čtvrtek.

Současný stav znamená problém zejména pro lidi, který končí platnost karty, ale ne platnost kuponu.

Těm město nabízí jako dočasné řešení pět celodenních jízdenek, ovšem ani to v praxi nefunguje zrovna hladce.

Jedna z žadatelek o novou kartu se Českému rozhlasu svěřila, že když si pro lístky přišla, dozvěděla se, že už došly. Úředníci jí pak vydali alespoň jakési improvizované potvrzení pro případ kontroly (na snímku níže).

papírová verze opencard 30. září 2015 | Foto: Markéta Šmejkalová

Projekt opencard z éry bývalého primátora Pavla Béma stál Prahu zhruba 1,75 miliardy korun. Kartu si v minulosti pořídilo 1,2 milionu cestujících, skutečných uživatelů je kolem 700 tisíc. Na papírové kupony, které Praha znovu zavedla na jaře, jezdí asi 200 tisíc lidí.

Kauza opencard | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme