Praha neschválila tendr na svoz odpadu za 13 miliard, materiál radní znovu projednají v lednu

Pražští radní na dnešním mimořádném jednání neschválili desetiletý tendr za 13 miliard korun na svoz odpadu. Radní materiál znovu projednají na zasedání 12. ledna. ČTK to řekli členové rady. Město musí dodavatele vybrat nejpozději do konce června 2016, kdy mu končí smlouva s Pražskými službami (PSAS).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

popeláři | Foto: Pražské služby

Praha není stoprocentním vlastníkem Pražských služeb, proto firmě nemůže zadat zakázku přímo. Menšinovým vlastníkem PSAS je AVE CZ odpadové hospodářství, která odmítla prodat městu svůj podíl.

Podle informací ČTK bylo důvodem dnešního přerušení projednávání materiálu to, že jej radní dostali až těsně před zasedáním a neměli dost času se s ním seznámit. Na jednání se prý navíc nedostavila předkladatelka materiálu, radní Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN), která má přípravu zakázky ve své kompetenci. Plamínková má údajně již dlouhodobě nahlášenu dovolenou.

Tendr musí Praha vypsat co nejdříve, smlouva s PSAS jí končí v červnu 2016 a od 1. července musí mít již vybránu na svoz odpadu novou firmu - do tendru se podle informací ČTK přihlásí rovněž PSAS.

Radní Plamínková v úterý po řádném jednání rady uvedla, že znění zakázky je připraveno, rovněž řekla, že pokud její vypsání rada co nejdříve schválí, stihne město do léta vybrat nového dodavatele. Problémy by však mohlo způsobit případné odvolání proti výsledku soutěže ze strany neúspěšných uchazečů.

Pokud tendr v lednu rada schválí, musí zadání projednat pražské zastupitelstvo. Jak se k tendru postaví zastupitelé, není jasné. V zastupitelstvu nyní neexistuje koaliční většina - od loňských voleb vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se na konci října rozpadla a z 11členné rady zůstalo ve funkci pouze sedm radních.

Praha několik let usilovala o akvizici PSAS, aby mohla prostřednictvím vlastní společnosti sama svážet odpad. Snahu ale zablokovala firma AVE CZ, která loni ovládla menšinový podíl Pražských služeb. Praha a AVE CZ kvůli situaci dosud vedou smírčí řízení. Spor mezi akcionáři se týká především využití malešické spalovny.

K dohodě zatím sporné strany nedošly. Dál také trvá zájem AVE CZ ovládnout PSAS. Firma nabízí Praze 4,1 miliardy korun. Město se ale podílu zbavovat nechce, naopak se bude dál snažit o akvizici Pražských služeb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme