Praha odešle ministerstvu pro místní rozvoj nové znění stavebních předpisů

Novou verzi pražských stavebních předpisů, kterou nechala vypracovat primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO, odešle magistrát ministerstvu pro místní rozvoj. Město se teď musí s ministerstvem dohodnout tak, aby mohlo konečný návrh poslat Evropské komisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Praha | Foto: Tomáš Adamec

„Cílem bylo od začátku, aby Praha kvůli sporům s ministerstvem pro místní rozvoj nepřišla o právo mít vlastní stavební předpisy. Je to jeden ze zásadních dokumentů, kterým se bude ovlivňovat příští tvář města,“ uvedla Krnáčová.

Podle primátorky její návrh odstraňuje zásadní nedostatky, které ministerstvo městu vytýkalo, například špatně řešené požadavky na proslunění a osvětlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavebních předpisech města Prahy mluvil první místopředseda České komory architektů Pavel Hnilička

Magistrátní Trojkoalice pro nové znění pražských stavebních předpisů nehlasovala. Náměstek primátorky Matěj Stropnický z Trojkoalice doufá, že ministerstvo doplní do konečné verze předpisů připomínky.

„Domníváme se, že to jsou jednak plánovací smlouvy, jednak územní studie, které budou podmiňovat a stanovovat, jakým způsobem budou řešeny uliční sítě v územích, která jsou zatím nerozvinutá, a za třetí zvýšení odstupových úhlů mezi jednotlivými budovami – takové rozestupy zkrátka,“ přiblížil.

Primátorka námitky Trojkoalice odmítá. Evropské komisi chce Praha stavební předpisy poslat do 26. října, potřebuje k tomu ale souhlas ministerstva.

Pražská specifika

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby.

Původně měl vypracování stavebních předpisů v kompetenci náměstek Stropnický, primátorka mu ji ale nechala odebrat. Rozpoutalo to krizi v pražské koalici. ANO a ČSSD vyzvaly Trojkoalici, aby Stropnického odvolala, ta ale odmítla.

Účinnost původních stavebních předpisů v lednu na 15 měsíců pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj.

„Je škoda, že se ta účinnost pozastavila, protože změny, které vznikly ať už verzí pana náměstka Stropnického, nebo nyní nově od paní primátorky, v podstatě nejsou nikterak zásadní oproti té úplně prapůvodní verzi. Myslím, že by bylo bývalo možné to tehdy zařídit změnou toho předpisu, protože je normální, že se předpis v průběhu času novelizuje tak, jak jde doba,“ uvažuje první místopředseda České komory architektů Pavel Hnilička.

Praha má vlastní stavební předpisy jako jediné město v zemi už více než 100 let. Podle Hniličky je totiž specifická co do rozlehlosti nebo do počtu obyvatel.

„Už jenom fungování metra zásadně mění fungování dopravy a provoz automobilů. Jsou tady daleko výraznější a větší nároky na kvalitu veřejných prostranství, protože jenom v roce 2014 Prahu navštívilo šest milionů turistů. Praha je mezi desítkou nejvíce navštěvovaných měst na celém světě. A jako hlavní město má samozřejmě daleko větší nároky na reprezentaci,“ vysvětlil.

ČTK, ČRo, Lída Křesťanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme