Praha opraví Libeňský most, rozhodli zastupitelé. Původně ho chtěla zbourat

Praha zrekonstruuje Libeňský most, opraven bude ve své současné podobě. Rozhodli o tom zastupitelé. Most je v dezolátním stavu, je na něm omezena doprava a Praha zvažovala jeho zbourání. Opravu Libeňského mostu schválili zastupitelé v rámci jednání o petici občanů na jeho záchranu. Kdy přesně a za kolik bude most opraven, zatím není jasné. Most, který spojuje Holešovice a Libeň, vychází z návrhu slavného architekta Pavla Janáka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libeňský most | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

S rekonstrukcí v rámci diskuse souhlasila drtivá většina zastupitelů.

„Bourat Libeňský most je nesmysl. Neřešme megalomanské projekty a podpořme rekonstrukci,“ řekl například zastupitel Ondřej Profant (Piráti).

Uvažovanou částečnou demolici a přestavbu mostu kritizovali také zastupitelé Ondřej Mirovský (SZ) a Petr Štěpánek (SZ).

„Plánované rozšíření není ani kvůli dopravě třeba,“ uvedl Mirovský. „Kdybychom podrobili Karlův most kritériím, kterými byl hodnocen Libeňský most, tak nám také vyjde, že levnější je demolice. Striktní technické hodnocení nemusí být vždy to nejlepší,“ doplnil Štěpánek.

Nejhorší z pražských mostů

Pod petici na obnovu mostu se podepsalo na 1900 lidí, jedná se již o druhou petiční akci na jeho záchranu.

Technická správa komunikací (TSK) už také zahájila diagnostické práce na dvou nejohroženějších částech včetně té vedoucí přes Vltavu.

Libeňský most | Foto: Filip Jandourek

„Provádíme to, abychom mohli identifikovat, co je třeba k zajištění provozu MHD na co nejdelší dobu a abychom rovněž získali čas na vytvoření projektové dokumentace na rekonstrukci,“ vysvětlil ředitel TSK Ladislav Pivec.

Podle posudků TSK je Libeňský most v nejhorším stavu ze všech pražských mostů. Oprava a rozšíření měly vyjít na zhruba dvě miliardy. V roce 2009 dokonce vydaly úřady stavební povolení, o čtyři roky později jeho platnost prodloužily. Stavět se nikdy nezačalo.

Bude most památkou?

Ministerstvo kultury teď řeší návrh na prohlášení mostu památkou. Aktuální podnět podal v lednu Adam Scheinherr za Iniciativu Libeňský most nebourat, nerozšiřovat.

Poprvé návrh podal již v roce 2004 Národní památkový ústav. Ministerstvo ale tehdy most za památku neprohlásilo s odkazem na to, že jej nelze opravit a zachovat přitom jeho památkové hodnoty.

Kdy a jak přesně bude most opraven a kolik bude rekonstrukce stát, zatím není jasné. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) skončí diagnostické práce v řádu měsíců, stejně tak i ty nejnutnější práce zaberou řádově měsíce, řekl.

Samotná generální rekonstrukce si pak vyžádá více času. Způsob opravy podle Dolínka teď nelze předvídat – ovlivní jej rozhodnutí ministerstva, zda bude památkou, či nikoliv.

Od roku 1928, kdy byl most uveden do provozu, nebyla ani jednou opravena jeho nosná konstrukce. Autory Libeňského mostu, který spojuje Holešovice a Libeň, jsou architekt Pavel Janák a konstruktér František Mencl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme