Praha ožila Muzejní nocí. Zájemci mohli navštívit přes 60 objektů

Už desátým rokem se pro veřejnost otevírají pražská muzea a galerie v netradičním čase. S úderem 19. Hodiny začala včera v metropoli Pražská muzejní noc. Do té se letos zapojilo celkem 38 institucí, které pro návštěvníky zpřístupnily téměř 60 objektů. Každý nabídl jiný tematický program.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní technická knihovna - interiér

Národní technická knihovna - interiér | Foto: techlib.cz

S otevřením Národní technické knihovny v Praze 6 se do budovy začala hrnout početná skupinka návštěvníků. Po zdolání prvních schodů se před nimi otevřelo moderní atrium s pětičlenným hudebním orchestrem.

S plánkem v ruce se návštěvníci rozprchli po šesti patrové budově. V každém patře narazili na jedno stanoviště. Hned v prvním na ně čekala laboratoř chemie a aerosolů.

„Máme tu lahev, ve které je etanol, a my ji pomocí běžné pumpičky nahustíme. Pak po odundání pumpičky tam vzniká mlha jako v přírodě, když se vypařuje voda, tak pára stoupá, a tím se rozpíná, ochlazuje, poté kondenzuje,“ popisuje pokus chemička Lucie Kubelová a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní technickou knihovnu prošla v rámci Muzejní noci Magdalena Medková

„Vidíme, jak páry etanolu stoupají, rozpínají se, tím se ochlazují a kondenzují.“

Hlavním cílem Technické knihovny bylo seznámit zájemce s tím, jak funguje chemie a fyzika nejen v přírodě, ale i v technice.

„Ukazujeme hraní si se světlem – to znamená: jak funguje barevný displej, proč umí udělat 16 milionů barev, když pro to používá jen tři základní barvy: červenou, zelenou a modrou. Je tam provázanost techniky a biologie, protože je to založeno na fungování našeho oka,“ říká fyzik Jan Pavelka.

Příležitost dostaly i děti, které si ve čtvrtém patře mohly například vyzkoušet vytřepat si v lahvi barevný semafor.

„Ukazujeme, že chemie může být i zábavná, že to není jen nuda tak, jak se to učí ve škole. Hlavně na základní škole se děti setkají s tím, že je to o vzorečcích, nějaké periodické tabulce,“ vysvětluje Hanka Dostálová a pokračuje:

„Chceme jim přiblížit to, že chemie, to jsou barvičky, jsou to pokusy, které bouchají.“

Národní technickou knihovnu si při pražské Muzejní noci lidé vybrali z různých důvodů: někoho přitáhl tematický program, jiní se zatoužili podívat do budovy, kde nikdy nebyli, roli hrála i náhoda.

„Spletli jsme si to s Technickým muzeem,“ dodávají se studem i úsměvem dvě slečny.

Marína Dvořáková, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme