Praha podá stížnost na pozastavení stavebních předpisů, rozhodnutí MMR ale nezvrátí
Veškerá výstavba v Praze se bude od příštího týdne řídit pouze obecnými stavebními předpisy. Platnost těch stávajících totiž od příštího úterý pozastaví ministerstvo pro místní rozvoj. A to proto, že pražští radní odmítli v termínu upravit jejich sporné části. Jaké dopady to na město bude mít, se ale představitelé města přou. Jisté je jediné – Pražské stavební předpisy budou muset v co nejkratším možném čase předělat.
„Vzhledem k tomu, že Praha v průběhu 60 dní nepřijala takovou nápravu a taková opatření, která ministerstvu pro místní rozvoj jako nadřízenému orgánu hlavního města Prahy dávají garanci, že Pražské stavební předpisy budou opravdu napraveny, ministerstvo přistoupilo k rozhodnutí, že Pražské stavební předpisy zastavíme,“ ohlásila po středeční schůzce s primátorkou Adrianou Krnáčovou z hnutí ANO ministryně Karla Šlechtová.
O osud Pražských stavebních předpisů se zajímala redaktorka Veronika Neprašová
Resort předpisům vyčítá hlavně to, že je dosud neschválila Evropská komise. A nelíbí se mu ani ty části, které se týkají osvětlení nebo teploty vozovky. V půlce října proto dalo ministerstvo městu 60 dní na to, aby tyto části upravilo.
Podle exprimátora a nyní nezávislého zastupitele Tomáše Hudečka to ale byl šibeniční termín, který měl předpisy účelově potopit.
„Proto jsem dnes navrhl usnesení, kterým vyzýváme radu k poslední možné záchraně, a to je obrácení se na soudy, nejlépe rovnou na Ústavní soud, aby posoudil relevanci připomínek ministerstva. Podle mého názoru jsou všechny účelové a směřují jenom k tomu, aby v Praze mohla dál bujet reklama,“ říká Hudeček.
Obavy z nových billboardů
Právě výrazné omezení veřejné reklamy a velkoplošných billboardů, které nové předpisy ukotvovaly, totiž bylo trnem v oku jejím provozovatelům. Ti by teoreticky v mezidobí, kdy nové stavební předpisy nebudou platit, mohli narychlo získat povolení pro umístění obřích billboardů na mnoho let dopředu.
Pražské stavební předpisy schválila Rada hlavního města Prahy 15. července 2014, účinné jsou od 1. října. Vytvořilo je pět odborníků pod vedením architekta a urbanisty Pavla Hniličky. Předpisy přinášejí jasnější pravidla pro podobu veřejných prostranství, zavádějí výškové limity staveb, součástí je i přísnější regulace reklamy ve městě.
„V současné době na některých radnicích už leží požadavky na stavební povolení billboardových staveb do roku 2025. To znamená, že už dosáhli toho, co potřebují. Teď je to na benevolenci jednotlivých stavebních úřadů – v Praze jich je 22 – zda v tomto období bezvládí oni vydají všechna povolení,“ upozorňuje Tomáš Hudeček.
Nejen v oblasti venkovní reklamy jsou pražské stavební předpisy oproti zbytku republiky specifické. Díky nim se mohly třeba zastavět prázdné parcely uvnitř města, ulice širší než 12 metrů měly mít stromořadí a regulovaná díky nim byla také výška budov v konkrétní lokalitě. To vše ale teď na čas padá.
Památkové zóny se zrušení předpisů nedotkne, tvrdí magistrát
Jaké konkrétní dopady bude mít pozastavení předpisů na stavební život Prahy, odmítl i přes opakované prosby Českého rozhlasu komentovat jak náměstek Matěj Stropnický z Trojkoalice, tak primátorka Krnáčová.
Podle mluvčí města Petry Hrubé se ale lidé nemusí obávat o narušení památkové zóny. „Pokud dojde k pozastavení Pražských stavebních předpisů, tak bude v Praze platit celorepubliková vyhláška vyjma Pražské památkové rezervace, ta bude chráněná,“ vysvětluje.
„Pakliže bude chtít někdo umístit stavbu či zařízení v památkové rezervaci, tak je nezbytné souhlasné stanovisko našeho odboru památkové péče,“ dodává Hrubá.
Náměstek Stropnický teď radě přednese návrh, ve kterém chce, aby se kvůli výtkám ministerstva obrátila na soud. Platnost jeho rozhodnutí tím ale neovlivní.
To jediné, co tak pro Prahu můžou zastupitelé reálně udělat, je co nejdříve vypracovat a přijmout novelu předpisů, která bude vyhovovat i ministerstvu pro místní rozvoj.