Praha podá žalobu na dodavatele technologií do tunelu Blanka

Praha podá žalobu na firmu ČKD Praha DIZ, která dodávala technologii do tunelu Blanka. Firma dodala kabely, které nevydržely přívalový déšť. Kvůli poničeným kabelům bylo odloženo plánované zprovoznění tunelu na přelomu března a dubna. Tunel vyjde Prahu na asi 37 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tunel Blanka

Tunel Blanka | Foto: Filip Jandourek

Kabely byly poškozeny přívalovými dešti a vlhkým prostředím tunelu, se kterým miliardové smlouvy s dodavatelem technologií nepočítaly.

Praha si chce podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) nechat prověřit způsob, jakým žalobu podat. Návrh dalšího postupu má být hotov v příštím týdnu.

„Je to z toho důvodu, že tu měl někdo do konce února předat dílo. My jsme mu dali šanci poslat nám harmonogram, který spočíval v řadě měsíců. A jako první komentář k harmonogramu napsal, že my máme zadat veškeré práce. Tím automaticky predikoval, že všechno budeme znovu platit. Tak to ne. Dali jsme jim ještě 14 dní navíc. Teď už za nás budou hovořit pouze právníci," řekl Českému rozhlasu Dolínek.

Podle ředitele ČKD DIZ Roberta Wolfa si firma počká na konkrétní znění žaloby:

„Já si v současné době nedokážu představit, co by vlastně Praha chtěla žalovat. Rád si počkám na nějaké podání k rozhodčímu soudu. Není to poprvé, co se Praha ve věci tunelu Blanka soudí. Dokud neobdržíme nějaké podání, tak nemůžeme mít připravenu taktiku nebo obranu.“

Otevře se letos?

Firma je dodavatelem technologické části tunelu Blanka, tedy i kabelů, které poničil před necelými dvěma roky přívalový déšť. Kabely bude muset dodavatel vyměnit.

Minulý týden firma informovala, že to bude trvat nejméně osm měsíců. Zároveň dnes zopakovala, že situaci nezpůsobila. Kdo za nastalou situaci může, není jasné. Město se zatím s dodavateli neshodlo na tom, kdo je za problém zodpovědný.

Tunel Blanka | Foto: Český rozhlas

Do tunelu Blanka natekla voda v roce 2013 vjezdy na Letenské pláni a na Malovance. Následně se dostala do chodníků a poškodila kabely, které jsou v nich vedeny. V té době totiž ještě nebyly dokončeny a plně funkční vodotěsné poklopy na chodnících.

Dolínek i primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) v uplynulých dnech několikrát zopakovali, že škody za poničené kabely magistrát platit nehodlá.

Dokončení Blanky nabídl Praze Metrostav

Převzetí kompletní odpovědnosti za dokončení tunelu Blanka včetně technologické části, kterou zajišťuje ČKD Praha DIZ, nabídl pražskému magistrátu Metrostav.

Náměstek primátorky Dolínek včera Českému rozhlasu řekl, že je to vstřícné gesto, město ale musí provést právní analýzy.

„Bereme to jako první krok k jednání na toto téma. Musíme se podívat na případné právní a další aspekty, protože také máme zákonem limitované vícepráce a další možnosti. S Metrostavem budeme jednat velmi rychle,“ ujistil Dolínek.

Nabídka Metrostavu je podle ředitele společnosti ČKD DIZ Roberta Wolfa naivní: „Nabídka je nabídnuta společností, která má více než tři roky zpoždění v předání stavebních připraveností a má neustále problémy s kvalitou předání převzetí díla. Takovou nabídku považujeme za minimálně zarážející a naivní.“

Výstavbu více než šestikilometrového tunelu Blanka zahájila v roce 2007 někdejší politická garnitura v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Blanka měla být otevřena v roce 2011. Proti původním předpokladům se práce prodražily zhruba o šest miliard korun. Tunel Blanka je součástí městského okruhu, navazuje na Strahovský tunel.

Edita Valentová, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme