Praha postaví pro bezdomovce mobilní stan, nafukovací halu nechce

V Praze na Rohanském ostrově bude od zítřka stát mobilní stan pro bezdomovce. Útočiště v něm najde až 50 lidí, kterým by venku v mrazivém počasí hrozila újma na zdraví. Praha už ve čtvrtek rozšířila služby komunitních center a na lodi Hermes otevřela i denní provoz. Nabídku firmy Jablotron Alarms postavit zdarma nafukovací halu ale město odmítlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Společnost Jablotron nabídla hlavnímu městu zdarma výstavbu nafukovací haly pro 100 lidí se sociálním zázemím i ostrahou.

Podle majitele Jablotron Alarms Dalibora Dědka tak chtěla firma pomoci dlouhodobě řešit problém bezdomovců v ulicích. Magistrát Jablotron odkázal na Centrum sociálních služeb Praha, kde byl rozpracován plán na výstavbu haly.

„Plán byl vypracován velmi dobře, včetně sociálního zázemí, včetně služeb, včetně ostrahy, a my jsme na základě objednávky nebo požadavku Centra sociálních služeb halu nakoupili. A k našemu velkému úžasu poté, co jsme ji předali, jsme zjistili, že Praha tu halu nechce,“ vysvětlil ve večerních Ozvěnách dne Dědek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne byli náměstek pražského primátora Ivan Kabický a majitel Jablotronu Dalibor Dědek

Doplnil, že magistrát své rozhodnutí zdůvodnil nejasně. Majitel Jablotronu se ale domnívá, že město zkrátka nechce koncentrovat bezdomovce do jedné lokality.

„Hala je nesystémové opatření. Centralizovat do nafukovací haly 120 nebo i více bezdomovců je velmi rizikový faktor," potvrzuje radní Ivan Kabický a pokračuje: „Nejen kdyby začalo hořet nebo by docházelo k vysoké koncentraci těchto osob. Je třeba si uvědomit, že 70 procent jsou lidé pod vlivem alkoholu nebo návykových látek."

Dědek ale oponuje, že postavení mobilního stanu není dobrý nápad. „Problém je totiž v tom, že pokud se udělá nějaká akce typu stan na poslední chvíli, tak my všichni, kteří žijeme na sociálních sítích, posloucháme rozhlas a podobně, tak se o tom dozvíme. Ale bohužel spousta bezdomovců zahyne, protože nebudou vědět, že tady ta možnost existuje,“ upozornil ve večerních Ozvěnách dne.

Dodal, že firma magistrátu nabízela i peníze na provoz haly. Kabický ale neúčinnost postavení mobilního stanu zásadně odmítá. Považuje to za systémový krok, protože mobilní stany lze umístit do různých lokalit, kde je největší problém.

V případě naplnění kapacity stanu je možné do šesti hodin postavit ještě další dva v jiných částech hlavního města.

Jan Herget, Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme