Praha postavila protipovodňové hráze. Cvičení prověřilo záchranný systém

Pražané si připomínají desáté výročí tragických povodní. Při této příležitosti pražský magistrát vyhlásil cvičení Staré Město 2012, které mělo otestovat, jak by historické jádro obstálo při velké vodě. Doprovodný program pokračuje celé odpoledne na Žofíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protipovodňové cvičení v Praze. Vrchol zábran je 30 cm nad zatím nejvyšší hladinou Vltavy za posledních 500 let | Zdroj: ČTK

Hasiči a vojáci začali v šest ráno a před půl jedenáctou stály hliníkové zábrany podél pravého břehu Vltavy – od Žofína až po nemocnici Na Františku.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda poté na Žofíně prohlásil, že vše proběhlo podle plánu.

Do cvičení se zapojilo přes 300 lidí, také z Dopravního podniku nebo magistrátu. Zátarasy jsou relativně lehké, z hliníku. Přesto jich je prý na 40 tun a Praze je závidí celá Evropa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protipovodňové cvičení v Praze sledovala reportérka Lenka Jansová

Na pražském Žofíně probíhá program pro veřejnost. „Je připravena ukázka všech složek Integrovaného záchranného systému i pro děti jsou nějaké soutěže. A i občané si můžou vyzkoušet stavbu těch protipovodňovek. Do 17 hodin se mohou všude podívat a my budeme k dispozici. Potom začneme postupně likvidovat tak, aby večer už byla Praha zase kompletně průjezdná,“ řekl Radiožurnálu ředitel krizového štábu města Petr Beran.

Výročí ničivých povodní si připomíná i Sasko, stoletá voda tam zabila 21 lidí

Číst článek

Cvičení přináší také dopravní omezení v centru Prahy. Až do 23 hodin bude uzavřena pro vjezd i parkování řada ulic podél pravého břehu Vltavy. Konkrétní omezení vyjmenovala mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová:

„Masarykovo nábřeží v úseku Myslíkova–most Legií, Divadelní ulice v celém úseku, Smetanovo nábřeží v úseku most Legií–Karlova, ulice Karolíny Světlé v úseku Náprstkova–Smetanovo nábřeží, Kaprova ulice v úseku Žatecká–Křižovnická a Dvořákovo nábřeží v úseku Čechův most–Klášterská. Na těchto komunikacích nebude možné ani parkovat. Omezení parkování se bude týkat také ulic Na Struze, Pštrosovy, Kaprovy, Valentinské a Dušní.“

Na Vysočině povodně v roce 2002 nejvíce zasáhly Štěpánov nad Svratkou

Číst článek

Drobné změny čekají také cestující MHD. Z části své trasy budou během celého dne odkloněny tramvajové linky 17 a 18.

Lenka Jansová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme