Praha představí vítěze architektonické soutěže o budoucí podobu Štvanice

Praha má dnes uzavřít architektonickou soutěž na novou podobu ostrova Štvanice. Očekávané vyhlášení výsledků ale provází pachuť hned z několika skandálů, které výběr projektu za milion korun provázely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrov Štvanice | Foto: Filip Jandourek

Desítky let byla Štvanice synonymem pro zimní sportoviště, stál tam otevřený stadion ze 30. let.

„Posledních zhruba 20–25 let se tady sice asi intenzivně bruslilo a sportovalo, ale jak se zdá, o stadion bohužel nikdo nepečoval,“ připomíná architekt Ondřej Ševců. Praha proto musela nechat areál v roce 2011 strhnout.

Magistrát vyhlásil soutěž na kompletní podobu ostrova před rokem, její průběh ale poznamenalo hned několik skandálů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnost Štvanice se zajímala redaktorka Zuzana Vlčková

Nejprve se na antimonopolní úřad obrátil architekt, který byl vyřazen kvůli opožděné přihlášce. Na samotné vyšetřování sice nedošlo, protože stěžovatel nezaplatil potřebnou kauci, plánované vyhlášení soutěže se ale zdrželo o půl roku.

Odbornou veřejnost také popudilo, když se v průběhu soutěže začalo mluvit o tom, že by na Štvanici mohl vyrůst v Praze chybějící koncertní sál. Prý to mohlo ovlivňovat porotu.

Vše vyvrcholilo nálezem vyhozených soutěžních návrhů. „Může to vzbuzovat různé názory, nicméně jednalo se opravdu o věci na likvidaci. Že to proběhlo tímto způsobem, je nešťastné,“ bránil se primátor Tomáš Hudeček z TOP 09.

Hudeček dlouhodobě prosazuje, aby byl ostrov co nejdříve zpřístupněn. Výstavba by měla přijít až v další fázi, není ale jasné kdy. Praha sice původně avizovala, že na Štvanici chce investovat půl miliardy, potřebné finance ovšem nemá.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme