Praha přestala platit za výstavbu tunelu Blanka, Metrostavu už dluží 1,5 miliardy korun

Pražská radnice už od loňského května neproplácí faktury za výstavbu tunelu Blanka. Dodavateli - společnosti Metrostav - tak dluží už 1,5 miliardy korun. Město totiž řeší, jak stavbu dál financovat. Jednou z možných variant je vyplacení zálohy ve výši 2,5 miliardy korun. S tím ale nesouhlasí opozice. Případ tak dnes budou znovu řešit pražští radní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tunel Blanka

Tunel Blanka | Foto: Hynek Bulíř

Podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka by ale měli najít řešení co nejdříve:

„Já si myslím, že se na nějakém způsobu rozhodně dohodneme. Oba máme zájem se dohodnout, protože město chce stavbu začít provozovat příští rok v dubnu a my máme zájem ji dokončit.“

Tunel Blanka má být součástí vnitřního obchvatu města. Stavět se začal v roce 2007. Předchozí vedení města za bývalého primátora Pavla Béma tvrdilo, že stavba bude stát přibližně 28 miliard korun. Podle současného vedení by se měla cena vyšplhat na 38 miliard. Primátor nechal některé práce seškrtat a výsledná cena by nakonec měla činit 36 miliard korun.

Podle něj není jasné, jestli byly všechny práce dopředu schválené, jak vyžaduje smlouva.

„Magistrát města zřejmě řeší řízení stavby, oproti tomu způsobu řízení, které bylo naposledy v platné smlouvě, protože je to kontrakt měřitelný. Čili platí se to, co bylo provedeno. Je tady proti tomuto mezinárodně uznávanému standardu poněkud odlišný názor útvaru pro ochranu hospodářské soutěže a magistrát chce zřejmě vyřešit tato dvě do jisté míry protichůdná stanoviska,“ vysvětluje Polák.

K financování tunelu Blanka se dnes pražští zastupitelé znovu vrátí. Pokud se situace brzy nevyřeší, hrozí dokonce i zastavení stavby.

Severozápadní část pražského Městského okruhu - tunelový komplex Blanka | Foto: ČTK

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme