Praha prodá tisíce bytů. Z vydělaných peněz chce podporovat sociální bydlení

Až 4000 pražských městských bytů by mělo přejít do soukromých rukou. Město je má totiž v plánu privatizovat, a to především byty v panelových domech na Barrandově a Černém Mostě. Magistrát tak chce získat miliardy korun, které chce investovat do sociálního bydlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídliště Černý Most | Foto: Lucie Malušková

„Vlastní zahájení prodeje bude 26. května, kdy zastupitelstvem projde tento tisk. Všichni oprávnění nájemci dostanou tzv. výzvu s podmínkou založení bytového družstva,“ vysvětluje Ivan Kabický, náměstek primátora hlavního města Prahy.

Dům zůstane v nájemním vztahu k městu v případě, že se nenajde v domě 60 procent oprávněných nájemníků, kteří budou mít vůli založit bytové družstvo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O privatizaci pražských bytů hovořil ve Světě o druhé Ivan Kabický, náměstek primátora hl. m. Prahy

„Cenu stanoví zastupitelstvo na základě znaleckého posudku s obvyklou tržní cenou. Oproti minulosti dojde k souladu se zákonem. Dřív se mnohdy prodávalo za cenu orientační, která slouží výpočtu daně,“ uvádí náměstek.

Podle propočtů by se mohla utržená částka vyšplhat na výši čtyř miliard korun. „Pakliže by došlo ke stoprocentnímu prodeji,“ upřesňuje Kabický.

„Jedná se o panelové sídlištní domy, postavené v letech 1996 – 1999 a jejich struktura budoucích oprav by byla značně nerentabilní. Vycházeli jsme i z toho, že 90 procent nájemníků má dlouhodobý nájemní vztah na smlouvu neurčitou,“ nastiňuje náměstek plán prodeje bytů na Barrandově a Černém Mostě.

Utržené peníze chce Praha použít k pořízení sociálního bydlení.

„Řekli jsme, že ty peníze jsou příjmem rozpočtu hlavního města Prahy. Podporovat budeme projekty pro ty nejpotřebnější. Pro ty, kteří nejenže jsou sociálně slabí, ale mají i zdravotní problémy. To bude trend v celé Evropě,“ uzavírá Ivan Kabický, náměstek pražského primátora.

Martin Křížek, Jakub Viliš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme