Praha schválila rekonstrukci ústřední čistírny za 5,8 miliardy. Poplatky se prý lidem nezvýší

Praha po letech odkládání schválila zahájení rekonstrukce Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Práce na nové vodní lince, která má garantovat, že město nebude překračovat přísné ekologické standardy, začnou příští rok. Praha za ně zaplatí 5,8 miliardy korun bez DPH. Pražané by ale to ale na cenách za vodné a stočné pocítit neměli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha schválila přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Na vizualizaci je budoucí vzhled čistírny | Foto: ČTK

Současná vodní linka je na hranici životnosti a nezvládá ze splašků dostatečně odstraňovat dusík. Čistota vody ve Vltavě tak dlouhodobě neodpovídá evropským standardům.

„Řádově přitéká 18 až 21 miligramů celkového dusíku. Musíme to snížit na normu, která je poloviční, to znamená na 10 miligramů dusíku na litr. Po vybudování nové vodní linky jsme schopni velkou část té vody vyčistit a v málo vodných a bezdeštných průtocích rekonstruovat stávající linku,“ říká Jan Bouček z magistrátního odboru městského investora, který projekt rekonstrukce čistírny vede.

Za překračování limitů hrozila Praze pokuta až milion korun denně, město dostalo ultimátum do konce roku 2017. Přesto se magistrát dlouho zdráhal s rekonstrukcí začít, a to kvůli neúplnosti nabídky ze strany smluvního zhotovitele firmy Veolia.

„Nabídka negarantovala ani cenu, ani souhlas s územním rozhodnutím. Nic z toho, co by dávalo šanci hlavnímu městu Praze splnit v roce 2017 svoje závazky a povinnosti vůči Evropské unii, tak jak odborná komise, tak nezávislí odborníci nedoporučili nabídku akceptovat,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Nouza z TOP 09.

Praha schválila přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Na vizualizaci je budoucí vzhled čistírny | Foto: ČTK

Dopracovanou verzi Veolia dodala na začátku července, a tak mohou začít práce na dokumentaci pro stavební povolení. Samotná rekonstrukce, respektive stavba nové vodní linky, by měla být zahájena na začátku příštího roku. Hotovo by mělo být do roku 2017 a město zaplatí asi 5,8 miliard korun bez DPH.

Rekonstrukci přitom měla původně financovat Evropská unie. Komisi se ale nelíbila smlouva s Veolií podepsaná až do roku 2028. Město však smlouvu vypovědět nedokázalo a dotace byla zamítnuta.

„Sice se nám podařilo cenu z dříve až desítek miliard snížit na 5,9 miliardy korun, ale je pravda, že to budeme muset postavit z peněz hlavního města Prahy,“ připouští pražský primátor Tomáš Hudeček z TOP 09.

Pražané by to přesto na cenách za vodné a stočné tentokrát pocítit neměli. „Rada v prosinci zvedla cenu za vodné a stočné o 11,2 procenta a tato částka jde na financování výstavby. Další částí bude přispívat rozpočet hlavního města Prahy,“ slíbil náměstek primátora Jiří Nouza. Praha s dalším navyšováním poplatků byť jen o inflaci do budoucna podle něj nepočítá.

Evelyna Kulíšková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme