Praha se chystá na polské fotbalové fanoušky. Nasadí maximum lidí

Nelehkou zkouškou dnes projdou fotbaloví pořadatelé a ochránci pořádku v Praze. Míří sem totiž na zápas třetího předkola Ligy mistrů jedni z nejostřejších fanoušků nebo spíš fotbalových chuligánů v Evropě. Pražští pořadatelé utkání proto přijali mimořádná bezpečnostní opatření. Do terénu vyšlou maximum svých lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Sparty slaví mistrovský titul | Foto: Jan Kaliba

Fanoušci přijedou z polské Poznaně, jejíž klub se utká s pražskou Spartou. Polští fotbaloví fanoušci nemají dobrou pověst. Rozhodně nepatří k exportnímu zboží, kterým se Polsko chlubí. „Nedivím se, že země, do kterých míří polští fandové, mají strach. Většinou se totiž s někým porvou, často také s místní policií,“ říká polský sportovní expert listu Gazeta Wyborcza Michał Pol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o fotbalových fanoušcích Lechu Poznaň připravil Petr Vavrouška.

S tím souhlasí i polský publicista Tomaš Mačkowiak. „Je pravda, že polští fanoušci mají špatnou pověst. Ale výjimkou je zrovna Lech Poznaň. To je asi jediné město v Polsku, ve kterém na pozadí fotbalu nebyla za posledních deset let rvačka,“ poznamenává Mačkowiak.

V případě fanoušků Lechu Poznaň to totiž podle Pola funguje trochu jinak. "Klubu se podařilo domluvit se s šéfy ultras. Nejde o žádné svatoušky, ale o lidi, kteří měli v minulosti problémy se zákonem. Klub jim předal zodpovědnost za bezpečnost na stadionu a také například za distribuci lístků na zápasy v zahraničí,“ vysvětluje Pol a pokračuje:

„Většina fanoušků rozhoduje, kdo pojede a kdo ne. Většinou to je za zásluhy. Detailně ví, kdo chodí na zápasy, kolik let a kdo ne. Kdo není takzvaně proklepnutý, tomu prostě lístek neprodají.“

Nože a mačety

Fanoušci Lechu Poznaň tak sice v Polsku patří k těm nejradikálnějším, ale také nejlépe organizovaným. „Díky tomu je zejména klid na tribunách, protože kápové ultras drží ostatní velmi zkrátka a fotbalisti Lechu Poznaň mají zajištěný obrovský doping – podporu svých fanoušků,“ říká Pol.

Běžní občané Prahy se tak podle něj bát nemusí a můžou klidně spát. „Fanoušci Lechu Poznaň se většinou snaží domluvit na tvrdé bitky výhradně s místními fandy. V tom jsou neporazitelní, používají i nože a mačety,“ pokračuje Pol. Silné postavení fandů se pak projevuje i mimo stadion.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Sparty Ondřej Kasík v poledních Ozvěnách dne.

„Mají také vliv na to, jaké hráče klub koupí. Kdo je v základní sestavě a kdo ne. Dokážou si vymoci na trenérovi, aby postavil konkrétního fotbalistu,“ dodává Michał Pol, který ale Lech Poznaň obecně hodnotí pozitivně. „Nepochybně je to dnes nejlepší polský klub, jak po stránce vedení, marketingu, tak i stránce fotbalové.“

Několik bezpečnostních rizik

Praha mezitím připravila mimořádná opatření. „Uvědomujeme si, že zápas, který dnes v půl deváté začne na Letné, v sobě skýtá hned několik bezpečnostních rizik. Na dnešní zápas jsme se připravovali prakticky už od středečního večera, kdy se rozhodlo o postupu Lechu Poznaň,“ říká mluvčí fotbalové Sparty Ondřej Kasík.

Podle něj už proběhlo několik bezpečnostních schůzek, jak mezi zástupci klubu Sparty a policie, tak mezi zástupci obou fotbalových klubů. „Děláme všechno proto, i ve spojení s policií, Lechem Poznaň a Mezinárodní fotbalovou federací, aby si fanoušci užili zápas a vyhnuli se jakýmkoli konfliktům,“ zdůrazňuje Kasík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polský publicista Tomaš Mačkowiak ve Světě o jedné.

Na zápas by tak měl dohlížet maximální počet pořadatelů. S policií se pak domlouvá i to, jakým způsobem budou fanoušci příslušných klubů vpouštěni do jednotlivých sektorů na stadionu na pražské Letné.

Petr Vavrouška, Martina Mašková, Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme