Praha se připojila k celoevropskému dni bez aut

Praha se dnes připojuje k evropskému dni bez aut. Letos pod heslem Prodluž si život, buď aktivní. Některé ulice se tak pro dnešek změní v pěší zóny. Vozem se proto nedostanete na Smetanovo nábřeží a náměstí Jana Palacha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den bez aut v Praze 2009 | Foto: Stanislav Soukup

„Bude uzavřena část od kavárny Slavie až po Palachovo náměstí. Takže do 9 hodin ráno můžou auta projet od Národního divadla po celém nábřeží, ale od 9 hodin už ne. Akce bude trvat do 19 hodin,“ upřesnil organizátor akce Matouš Rajmont.

Přehrát

00:00 / 00:00

Význam Dne bez aut vysvětlil v Ranním interview Radiožurnálu expert z dopravní fakulty ČVUT Petr Moos.

Místo aut bude celý úsek přizpůsoben chodcům. Na třech scénách se budou střídat hudebníci, například Lenka Dusilová, Tomáš Klus nebo Gipsy.cz. Návštěvníci si zde také budou moci zasportovat a půjčit si kolo nebo in-line brusle.

Den bez aut se snaží změnit pohled na MHD

Evropský týden mobility vyhlásil a Evropská komise a cílem akce je hledat formy dopravy a omezit užití soukromých automobilů. Do programu se přitom může přihlásit každé město nebo region, který chce podporovat dlouhodoboě udržitelnou mobilitu.

Podle experta z dopravní fakulty ČVUT Petra Moose jde o velice rozumný program, který vede k zdravějšímu stylu života a má pozitivní dopad i na účastníky: „Zkušenost z Evropy je taková, že pokud si někdo zkusí nový způsob chování a vzdá se jednou jízdy aute, zjistí, že to je docela příjemné.“

Smyslem celé akce je navíc snaha změnit pohled lidí na hromadnou dopravu. „Je třeba bojovat proti povědomí, že chození pěšky nebo městská hromadná doprava je ‚socka‘, tedy něco, co je pod úroveň. Jízda na kole, pěší doprava – to je velice kvalitní druh dopravy a v udržitelné mobilitě hraje významnou roli,“ dodává Moss.

Pavla Dluhoschová, Martin Drtina, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme