Praha se znovu pustí do oprav Karlova mostu, gotické oblouky už jsou navrtané

Nejcennější část Karlova mostu čeká s velkou pravděpodobností v příštím roce oprava. Hlavní město chce rekonstruovat gotické oblouky této národní kulturní památky. Přitom ještě před dvěma lety čelilo vedení Prahy kritice kvůli opravě kamenného zábradlí a mostovky. I proto druhou etapu obnovy jednoho z nejstarších mostů původně odložilo na neurčito.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most | Foto: Tomáš Adamec

Denně se po něm projde až desetitisíce turistů z celého světa. Většinou obdivují kamenné sochy nebo výhled na Pražský hrad.

Kdyby se ale podívali z mostu dolů, všimli by si, že na některých obloucích jsou podezřelé díry. Není to práce vandalů, ale památkářů. U 15. a 16. oblouku navrtávají díry a zkoumají stav kamenů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném pokračování rekonstrukce Karlova mostu informuje Michaela Vetešková

„Probíhají průzkumy, v jakém stavu kámen je. Budou probíhat pasporty, aby se všechny kameny přesně zaměřily a určilo, z jakého období jsou,“ vysvětluje ředitel památkového odboru hlavního města Prahy Jiří Skalický.

Proto teď sestavuje tým lidí, který by naplánoval průběh obnovy toho nejcennějšího, co na Karlově mostě je. „Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, s vysokými školami a odborníky, kterých se týkají jednotlivé etapy plánované rekonstrukce Karlova mostu, budeme chtít řešit a nastavit pravidla, jak dále,“ říká Skalický.

Když v letech 2007 až 2010 Praha opravovala kamenné zábradlí a vozovky přes most, vysloužila si za způsob rekonstrukce kritiku. Teď tomu chce předejít. I proto, že zmíněná mostovka ani kvádry nebyly už původní, středověké.

„Je to velice choulostivá situace, protože tato část, na které má proběhnout obnova, je z velké části původní. Samozřejmě se při průzkumech budou odhalovat věci, o kterých třeba ani nevíme,“ míní ředitel památkového odboru.

Obnova opláštění Karlova mostu by měla stát 46 milionů korun. Začít by měla příští rok.

Grafický profil Karlova mostu | Foto: ČTK

Michaela Vetešková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme