Praha si může půjčit peníze na prodloužení metra A

Praha už má rozpočet na příští rok. Dnes ho schválili - přes odpor levicové opozice - zastupitelé. Počítá s výdaji 44 miliard korun a příjmy ve výši 37 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hl. města Prahy | Foto: Filip Jandourek

Podle Zdeňka Tůmy, předsedy finančního výboru pražského magistrátu, je ale rozpočet koncipován jako vyrovnaný. Nejsou v něm totiž zahrnuty některé další zdroje, hlavně dotace, které chodí na školy. Schválený rozpočet je podle něj zatím „provizorní“.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozpočtu Prahy mluvili ve Světě o jedné s předsedou finančního výboru pražského magistrátu Zdeňkem Tůmou

„My jsme chtěli, aby alespoň některé věci byly jisté. To znamená aby třeba městské části věděly, jaké dostanou dotace. Chtěli jsme se vyhnout rozpočtovému provizoriu. Dneska zaznívala kritika ze strany opozice, musím říci, že do jisté míry legitimní, že necháváme otevřené některé položky, například kapitálové výdaje.“

„Ale my jsme byli ve velmi obtížné situaci; nová koalice vznikla těsně před schvalováním rozpočtu a nechtěli jsme odmávat rozpočet včetně kapitálových výdajů, aniž bychom se na ty položky detailně podívali,“ poznamenal Tůma ve Světě o jedné.

Pražští zastupitelé rovně odsouhlasili možnost jedenáctimiliardového úvěru od Evropské investiční banky. Hlavní město si tak může peníze půjčit na prodloužení metra A. Pokud se hlavní město rozhodne úvěr skutečně čerpat, jeho výši bude podle primátora Bohuslava Svobody zastupitelstvo opět schvalovat.

Podle Tůmy by nebylo ekonomické dostavbu metra A teď brzdit nebo zastavit. Nezbývá proto jiná možnost, než si na dofinancování půjčit.

Kolik si Praha půjčí? Uvidíme…

Podle představy primátora si Praha od Evropské investiční banky půjčí dvě až tři miliardy korun. Tůma výši půjčky zatím upřesnit nechtěl. „Uvidíme. Budeme hledat další rezervy.“

Praha má na investice v rozpočtu 10,2 miliardy korun. Podle Tůmy je ale zatím předčasné mluvit i o tom, kolik z této částky půjde na dostavbu tunelu Blanka.

„Já vám to zatím takhle neřeknu. My jsme se právě chtěli vyhnout tomu, abychom říkali přesně konkrétní částky. Chceme to analyzovat, chceme se podívat na to, do jaké míry je možné některé náklady omezit a podobně. Čili to je přesně to, s čím přijdeme do konce ledna,“ konstatoval Zdeněk Tůma ve Světě o jedné.

Martina Mašková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme