Praha spustí pilotní projekt k Lítačce. Výsledky by měly být do konce června

Pražská městská firma Operátor ICT zahájí pilotní projekt, na jehož konci má být nový odbavovací systém a čipová karta na MHD zvaná Lítačka. Pokyn k tomu dnes dala nekompletní městská rada. Na dotaz agentury ČTK to řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Výsledky pilotního projektu, který má nahradit problematickou kartu opencard, firma předloží do konce června.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eskalátor v metru (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Kartu s názvem Lítačka představila primátorka Adriana Krnáčová (ANO) novinářům v lednu. Tehdy řekla, že od února magistrát spustí nový systém vydávání karet, od poloviny roku pak budou lidé jezdit na Lítačku.

Přesný termín přechodu na Lítačku primátorka neuvedla a nikdo jej od té doby neupřesnil.

Opozice a neoficiálně i někteří zastupitelé z ANO primátorku kritizovali za to, že projekt připravuje v utajení a veřejnosti jej předkládá ve chvíli, kdy jej neprojednala ani rada, ani zastupitelstvo. Primátorka výtky odmítla. Rada nakonec na návrh Krnáčové schválila přípravu pilotního projektu až dnes.

„Paní primátorka předložila radě materiál, na jehož základě ukládá Operátorovi ICT, aby učinil kroky, které povedou k realizaci projektu,“ řekl Dolínek na tiskové konferenci, které se Krnáčová nezúčastnila.

Podle schváleného materiálu, který má ČTK k dispozici, dostal Operátor ICT zároveň za úkol, aby s odborníky konzultoval vhodnost názvu Lítačka. Diskutovat se také bude o grafické podobě karty, která je zatím zelená.

„Zda zůstane název Lítačka, či nikoli, ještě rozhodnuto nemáme. Momentálně čekáme na výsledky analýzy sociálních sítí, kterou jsme si nechali vypracovat," uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová za ANO. Dokončena podle ní bude v nadcházejících dnech. "Pokud se dozvíme, že lidé jsou výrazně proti názvu Lítačka, pak společně s nimi najdeme jiný," doplnila.

Proti navrhovanému názvu se v uplynulých týdnech ozvala řada lidí, zvláště na sociálních sítích se stala terčem kritiky i vtipů.

Praha má nevyřešené smlouvy s vlastníkem práv k opencard, firmou eMoneyServices (EMS). Vydávání karet opakovaně zkolabovalo a provází jej potíže. EMS po magistrátu žádá přes 600 milionů korun, o 140 milionů korun se soudí. Praha podle primátorky platit nehodlá.

Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a Praha za ni dala přes 1,7 miliardy korun. Karta měla mít celou řadu funkcí, nyní je ale především elektronickou tramvajenkou a průkazem do městské knihovny.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme