Praha začne rozebírat protipovodňové zábrany. Demontáž potrvá asi tři dny

Meteorologové už nečekají výrazné zvýšení hladin řek. Ústřední povodňová komise mimo jiné zrušila plošnou povinnost zachovat protipovodňová opatření. Na toto rozhodnutí čekala Praha, která chce zábrany rozebrat. Magistrát chce také vytvořit nový protipovodňový plán. Jednou z priorit bude problematika menších vodních toků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protipovodňové zábrany byly na svém místě. Rychle, či pomalu? Magistrát se pře.

Protipovodňové zábrany byly na svém místě. Rychle, či pomalu? Magistrát se pře. | Foto: Miloslav Hamřík | Zdroj: Český rozhlas

Rozebírání mobilních zábran začne v Praze zřejmě večer. „Musíme povolat armádu, doplnit ji o dobrovolné i profesionální hasiče a samozřejmě uzavřít některé komunikace. Začneme pravděpodobně během dnešního večera, protože většina zábran stojí v poměrně aktivních zónách pohybu,“ říká šéf klubu pražských zastupitelů za TOP 09 Jiří Vávra a pokračuje:

„Musíme v první řadě počkat, až se trochu zmírní provoz, pak ty komunikace pokud možno uzavřít na dobu demontáže. A samozřejmě provoz bude za asistence policie. Pevně doufám, že ráno už žádná omezení nebudou. Bourání bude ale postupné, protože nemáme tolik lidí, jako když jsme to za 24 hodin postavili. Teď bude trvat zhruba tři dny, než se to odveze.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalších krocích Prahy v souvislosti s povodněmi mluvil na Radiožurnálu šéf klubu pražských zastupitelů za TOP 09 Jiří Vávra

Centrální sklad, kam bude většina zábran odvezena, je v Dubči. Další zábrany budou uloženy třeba v areálu Metrostavu a u dalších smluvních společností.

Podle Vavry vyvstala z nynějších povodní celá řada poznatků, které budou zapracovány do nového upraveného protipovodňového plánu.

„Budeme muset zohlednit problematiku menších vodních toků, Botiče a Rokytky. Dál už asi nepůjdeme, protože Praha má na 125 menších vodních toků a vyrábět hrazení pro každý z nich je technicky nemožné a nerealizovatelné,“ vysvětluje Vávra a doplňuje:

„Budeme diskutovat zejména o zabezpečení některých speciálních protipovodňových opatření, kupříkladu areálu KOMOKO Modřany, což je poměrně velká soustava na odčerpávání dešťové vody a průsakové vody z Vltavy. Tam bohužel došlo k poškození řady čerpadel v důsledku vypnutí proudu a budeme muset vymyslet systém jištění.“

Do toků budou instalována měřidla

Některé těžké protipovodňové zábrany prý navíc nejsou úplně v pořádku a mají průsaky, proto bude nutná jejich rekonstrukce nebo nové technické řešení.

V případě Botiče a Rokytky bude výstavba zábran záviset na konkrétní lokalitě. „Jednou věcí je to technické opatření, druhou především komunikace mezi odpovědnými činiteli. Pokud by komunikace fungovala, obešli bychom se bez protipovodňových zábran, protože se nedají univerzálně stavět na každém kroku,“ tvrdí Vávra.

Prioritou je podle něj dodělat měřidla, která označují průtok a informují včas o tom, že se hladina zvedá.

Pavla Firbacherová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme