Praha zavádí do provozu první elektrobusy

V historickém centru metropole - mezi Nemocnicí pod Petřínem a Malostranským náměstím budou jezdit nízkopodlažní autobusy na elektrický pohon. Praha si od elektrobusů slibuje snížení škodlivých zplodin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový elektrobus pro Prahu

Nový elektrobus pro Prahu | Foto: Tomáš Adamec

Podle děkana Dopravní fakulty ČVUT a bývalého ministra dopravy Petra Moose jde o počátek nové éry. "My tomu říkáme éra elektromobility. A já vítám tuto skutečnost v Praze - historické centrum si zaslouží tento druh dopravy," uvedl.

Podle něj jde o vstřícnější dopravu vůči životnímu prostředí. Elektrobus má ale i své nevýhody - poměrně malou pohotovost trakčního systému, takže rozjezdy nejsou rychlé.

"Pokud ale v budoucnu bude tento pohon doplněn případně agregátem na výrobu elektřiny, nebo vodíkovým pohonem, tak to bude naprosto optimální pro městskou zástavbu," řekl Moos.

Připomněl, že nejde o evropský unikát. "Například v Londýně je už tři desítky let zajišťována doprava mléka v tichých oblastech elektromobily. A městská hromadná doprava pomocí elektrobusů je známá také z lázeňských měst západní Evropy."

Přehrát

00:00 / 00:00

Praha zavádí do provozu první autobusovou elektrolinku. Téma pro děkana Dopravní fakulty ČVUT a bývalého ministra dopravy Petra Moose na Rádiu Česko.

Pořízení elektrobusu je velmi drahé, o jeho sériové výrobě zatím podle Moose nelze mluvit. "Cena elektrobusu je asi jeden a půl násobek ceny normálního autobusu," dodal děkan Dopravní fakulty ČVUT Petr Moos.

Katarína Brezovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme