Praha zavřela další čtyři stanice metra. Město je připraveno na stoletou vodu

V Praze se uzavřely další čtyři stanice metra na trase B. Naopak se dnes otevřou školy a školky. Hlavní město je připraveno až na stoletou vodu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanice metra Muzeum bude otevřena v úterý ráno jen pro trasu C

Stanice metra Muzeum bude otevřena v úterý ráno jen pro trasu C | Zdroj: ČTK

Na trase B pražského metra byly v pondělí po osmé hodině večer uzavřeny další čtyři stanice – Smíchovské nádraží, Českomoravská, Vysočanská a Kolbenova. Metro tak jezdí jen v úsecích Zličín – Radlická a Hloubětín – Černý Most.

V úterý ráno se pak navíc zavře na trase A i stanice Muzeum. Metro A pojede mezi Náměstím Míru a Depem Hostivař. Pro trasu C bude Muzeum otevřené.

„Musíme reagovat na situaci, která se v Praze mění, která se zhoršuje. Když se Vltava dostane na průtok 3000 metrů kubických za vteřinu, musíme podniknout další kroky, další opatření, která redukují provoz metra,“ vysvětlil mluvčí DPP Petr Vorlíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další změny v městské hromadné dopravě popsal mluvčí DPP Petr Vorlíček.

Žádné místo v Praze podle jeho slov není zcela odříznuto. Složitá situace nastala v pondělí Modřanech, dopoledne tam podél Vltavy přestaly jezdit tramvaje, které následně nahradily autobusy.

Dopravní podnik je prý připraven i na situaci, kdyby se během noci zvedla hladina Vltavy a zalila tramvajovou trať na Argentinské nebo v ulici u Palmovky. Okamžitě by byl zvolen náhradní provoz.

Školáci opět usednou do lavic. Podle vedení hlavního města není důvod, s výjimkou nejohroženějších oblastí v centru, k dalšímu omezení školní docházky. Záleží ale na rozhodnutí starostů nebo ředitelů jednotlivých škol.

Praha je připravena na stoletou vodu

Praha je podle pověřeného primátora Tomáše Hudečka v případě protipovodňových bariér připravena až na stoletou vodu. Počítá se s maximální kulminací do 3300 metrů krychlových za sekundu. Po 20. hodině začalo upouštění vltavské kaskády.

„Je třeba vyrovnat přítok a odtok do vltavské kaskády, především do jejího páteřního díla Orlík, který zachycuje tři čtvrtě krychlového metru vody. Orlík už nemůže stačit přítoku povodňových průtoků z horního toku, průtoky se nadále navyšují na středních a dolních tocích vltavských přítoků jako je Otava, dolní Lužnice, ale i horní Vltava. A ta naše největší přehrada musí upouštět vodu,“ říká hydrolog Bohumír Jánský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Letošní povodně jsou výjimečné tím, že se rozvodnily především menší toky. „Menší toky jsou naprosto mimořádné. Je to dáno tím, že menší povodí jsou daleko citlivější na extrémy. Nejsou vyrovnány přehradními nádržemi. Na řadě menších toků přehrady buď vůbec nejsou, nebo jsou malé. Dalším faktorem je obrovská zasaženost území,“ dodává Jánský.

Eva Rajlichová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme