Prahou 3 hýbou spory mezi koalicí a opoziční ODS kvůli nákupu parkovacích míst v Seifertově ulici

Prahou 3 hýbou spory mezi tamní koalicí a opoziční ODS. Té se nezdají plány na nákup asi 40 parkovacích míst pro jednu ze sídelních budov městské části v Seifertově ulici. Z té se má radnice stěhovat a garáže, které v okolí plánuje postavit developerská firma spojená s fotbalovým klubem Viktoria Žižkov, tak prý radnice kupuje zbytečně. To ale vedení Prahy 3 odmítá s tím, že se koalice jen snaží zvládnout nepříznivou situaci ještě z dob, kdy radnici ovládala právě ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový stadion Viktoria Žižkov

Fotbalový stadion Viktoria Žižkov | Foto: FK Viktoria Žižkov

Už několik let pracuje třetí městská část na sestěhování všech odborů kolem hlavní budovy radnice na Havlíčkově náměstí tak, aby si lidé mohli vše vyřídit na jednom místě. Přestěhovat se mají i kanceláře z budovy v Seifertově ulici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu natáčela redaktorka Evelyna Kulíšková

Podle Ondřeje Pechy z ODS ovšem radnice nedávno schválila záměr na zajištění parkovacího stání pro účely této budovy, a tak veřejnými penězi podpořila soukromý projekt fotbalového klubu Viktoria Žižkov.

„Viktoria Žižkov má dlouhodobý plán dát dohromady stadion, aby měl vyhřívanou plochu a splňoval nějaké parametry, aby se tam mohly hrát ligové zápasy. Na části té plochy chtějí vystavět nějaké moderní administrativní centrum s hotelem a s byty. A radnice se snaží v projektu koupit 41 garáží, které ještě nestojí. Což bude stát, já nevím, třeba 40 milionů,“ říká Pecha.

Podle něj navíc opozice ze strany koaliční TOP 09, ČSSD a Žižkov nejen sobě nedostala potřebné informace o tom, podle jakých kritérií se o počtu garáží rozhodovalo, kolik peněz na ně chce radnice vynaložit a především proč chce městská část garáže pro budovu, ze které se mají radniční kanceláře stěhovat jinam.

Veškerá obvinění ale striktně odmítl místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut ze zastupitelského klubu Žižkov nejen sobě.

„Záměrem je uvolněný kancelářský objekt nějakým způsobem využít. Uvažujeme zatím pracovně o přestěhování finančního úřadu nebo České správy sociálního zabezpečení, která jsou mimo Prahu 3. Při uvažované rekonstrukci by podle pražské vyhlášky bylo potřeba vystavět asi 40 parkovacích míst," vysvětlil místostarosta Rut.

Praha 3 má v projektu podíl

Vzápětí smetl ze stolu i pochybnosti ODS ohledně samotného nákupu garáží. Na počátku všeho totiž podle něj stojí smlouva někdejšího vedení Prahy 3 a akciové společnosti Viktoria Žižkov. Městská část se tak před lety zapojila do onoho developerského projektu, ve kterém teď má svůj podíl akcií.

„Je to projekt, který byl připraven už za minulého vedení ODS a Praha 3 je v tomto roce postavena před rozhodnutí, jestli v tom projektu zůstane, nebo jestli vycouvá a bude z toho projektu vyplacena,“ vysvětluje Rut.

To je podle něj pravděpodobnější, do městské kasy by tak přibylo kolem 90 milionů korun. Rozhodnuto ale zatím nebylo, stejně jako v případě nákupu garáží.

„Položili jsme dotaz Victorii Žižkov, kolik by stál pronájem nebo nákup těch parkovacích míst. Jednalo se o tom na výboru pro majetek, jehož členem je i zástupce ODS, který pro zjištění tohoto stavu hlasoval. Žádné jiné další rozhodnutí zatím nepadlo," dodal za koalici místostarosta Ondřej Rut.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme