Prahou prošel průvod Roma Pride, upozornil na vepřín v Letech

Prahou prošel průvod za romskou hrdost s názvem Roma Pride. Z pražského Smíchova do Bartolomějské ulice putovaly desítky lidí s transparenty. Letošní ročník pochodu chtěl upozornit na provoz prasečího velkochovu v Letech u Písku. Tam za druhé světové války stál internační tábor pro Romy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průvod Roma Pride v Praze | Foto: Jan Charvát

Podle Miroslava Brože ze sdružení Konexe nevadí vepřín jen lidem v Česku. „Myslíme si, že to je skandální a je to ostuda celé společnosti, nejen české, ale i evropské, že v místech romské genocidy je provozován prasečí velkochov,“ zdůraznil.

Večer chtějí nalepit účastníci pochodu na stěnu budovy policie v Bartolomějské ulici symbolickou papírovou pamětní desku.

„Z této budovy byly plánovány a organizovány deportace Romů do koncentračních táborů, třeba zrovna do toho v Letech. Myslíme si, že Praha by si zasloužila nějaký pomník, minimálně pamětní destičku obětem romského holokaustu,“ dodal Brož.

Původní kárný a pracovní tábor u Let na Písecku přeměnili nacisté na takzvaný cikánský v srpnu 1942. Táborem prošlo mezi roky 1942 a 1943 přes 1300 Romů, přes 300 z nich pobyt nepřežilo. Další stovky odtud odjely transportem do Osvětimi. Odstranění vepřína slibují čeští politici více než 20 let.

Průvod Roma Pride v Praze | Foto: Jan Charvát

ČRo, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme