Prahou prošel svatováclavský průvod s kopií Palladia země české

Prahou prošlo procesí s kopií Palladia země české, obrázkem staroboleslavské madony, který je po staletí jedním ze symbolů české státnosti. Procesí předznamenalo pondělní národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi, která se tradičně koná u příležitosti svátku svatého Václava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stará Boleslav - Palladium země České

Stará Boleslav - Palladium země České | Foto: Pavel Pavlas

Dnešní svatováclavské putování zahájila mše v kostele Všech svatých na Pražském hradě. O hodinu později bylo poutníkům předáno palladium ve svatovítské katedrále.

„Procesí věřících se v katedrále svatého Víta pomodlilo za bývalé panovníky a přidalo modlitbu za prezidenta republiky Miloše Zemana a také toleranci na dalších poutních zastaveních s patronací Palladia země české,“ hlásila reportérka v průvodu Jitka Hanžlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stovky věřících se dnes při pouti centrem Prahy modlily za ochranu České republiky a národa. O procesí natáčela Jitka Hanžlová

Procesí poté zamířilo ke kostelu sv. Mikuláše na Malou Stranu. „Procesí, které kráčí pod prapory se zobrazením svatých patronů země, se přidávají další věřící. Už jich je kolem 300,“ dodala Hanžlová.

Později se věřící přesunuli přes Karlův most do kostela sv. Františka v klášteře křižovníků a do chrámu Matky Boží před Týnem.

„Zúčastnili jsme se proto, abychom posílili důvěru k obnově národa, víře a Bohu,“ říká jedna z žen. „Musíme za náš národ bojovat, proto jsem tady,“ vysvětluje další.

Putování zakončilo na Václavském náměstí duchovní zastavení pod sochou svatého Václava. Tam kromě zamyšlení na téma národního patrona zazněly také modlitby a Svatováclavský chorál spolu se státní hymnou.

Požehnání pro politiky

Shromáždění se snaží podle jednoho z organizátorů, předsedy občanského sdružení Česká republika pro Ježíše, Jaroslava Buchala navázat na dlouholetou tradici:

„V roce 1938 se tohoto putování s Palladiem země české, jakožto symbolu české státnosti, zúčastnilo na desetitisíce lidí. My bychom chtěli navázat na tradice, pokračovat a vyprosit naší vlasti požehnání hlavně pro vládu, politiky a i pro nás pro všechny.“

Palladium země české, kovový reliéf zobrazující Pannu Marii s Kristem, podle legendy darovala sv. Václavu jeho babička sv. Ludmila, která ho prý dala zhotovit na radu sv. Cyrila a Metoděje. Český kníže ho nosil celý život na prsou až do svého skonu.

Na konci třicetileté války se ho zmocnili Švédové. Darovali ho do Vídně, odkud bylo roku 1650 v triumfálním průvodu přeneseno do Prahy a odtud pak definitivně do Staré Boleslavi.

Při slavnostním uvítání v Čechách byl reliéf oslavován jako Palladium země České. Reliéfu je připisována ochranná moc nad českými zeměmi.

Dnes je trvale umístěn ve Staré Boleslavi a vystavuje se pouze výjimečně. Letos se palladium dostalo na seznam národních kulturních památek.

Jitka Hanžlová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme