Prahou prošel Vajíčkový průvod. Připomněl legendu o stavbě Karlova mostu

Stovky vajec na historickém voze mohli dnes dopoledne vidět návštěvníci centra Prahy. Po Karlově mostě totiž prošel takzvaný Vajíčkový průvod. Recesisté si připomněli dávnou pověst, podle níž se přímo do konstrukce mostu přimíchávaly bílky a žloutky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po Karlově mostě prošel Vajíčkový průvod. Recesisté si tak připomněli dávnou pověst

Po Karlově mostě prošel Vajíčkový průvod. Recesisté si tak připomněli dávnou pověst | Foto: Filip Jandourek

Dva koně táhli po Karlově mostě vůz plně naložený vejci natvrdo. Celý průvod odkazoval k legendě, podle níž Karel IV. vyzval jednotlivá města, aby mu přinášela vejce na stavbu Karlova mostu. Jediní Velvarští mu prý doručili vejce vařená, a tedy pro stavbu nepoužitelná.

„Přišli jsme po skoro 700 letech ukázat, jak to s těmi vejci doopravdy bylo. Samozřejmě, že byla použita,“ říká velvarský starosta Radim Wolák ze sdružení Oživme Velvary.

Vejce natvrdo se sice do malty nepřimíchávala, o použití syrových vajec už ale mají dnešní historikové důkazy.

„Pravděpodobně to byl plastifikátor, který umožňoval pracovat s maltou v průběhu stavby,“ potvrzuje Zdeněk Bergman, převozník pražský a ředitel Muzea Karlova mostu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vajíčkový průvod na Karlově mostě sledoval i reportér Jan Charvát

A Štěpánka Hrdličková z Vysoké školy chemicko-technologické k tomu dodává:

„Podle analýz, které jsme prováděli před osmi lety, jsme ve vzorku, který měl pocházet z Karlova mostu, objevili vaječné proteiny, a tudíž usuzujeme, že skutečně to původní zdivo Karlova mostu obsahovalo vajíčka.“

„Přídavek vajec do malty prodlužoval dobu, kdy bylo možné maltu použít. Přítomnost vaječného žloutku zvyšovala odolnost malty vůči vodě,“ přibližuje.

Košík s vejci pak obyvatelé středočeských Velvar symbolicky předali pražské primátorce Adrianě Krnáčové z hnutí ANO.

Recesistickým průvodem byl zahájen Vajíčkový kongres. „Zdánlivě to vypadá hravě, ale je to opravdu vědecká záležitost,“ vysvětluje Bergman.

Po Karlově mostě prošel Vajíčkový průvod. Recesisté si tak připomněli dávnou pověst | Foto: Jan Charvát

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme