Prahu a Střední Čechy pohltí analogová tma

V Praze a Středních Čechách o půlnoci skončí takzvané analogové televizní vysílání. Analogový signál přestane šířit vysílač Cukrák, stejně tak vysílač ve Voticích i Příbrami. Českou televizi, Novu i Primu si tak budete moci naladit už jen pomocí set top boxu, digitálního satelitního přijímače nebo pomocí kabelové televize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vysílač Cukrák

Digitalizace postupuje ze západu Čech přes Prahu až na východ. Stejným způsobem končí i analogové vysílání. Důvodem jeho vypínání je úmluva zemí Evropské unie, které se dohodly, že do roku 2012 skončí toto vysílání v celé Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vypínání analogového signálu pro Prahu a Střední Čechy mluvil na Rádiu Česko redaktor Českého rozhlasu Pavel Pavlas.

"Důvodů je několik. Digitální signál je kvalitnější a prostornější. Může obsahovat více frekvencí a více stanic. Tím vzniká prostor i pro jiné služby, například datové," vysvětluje redaktor Českého rozhlasu Pavel Pavlas.

O půlnoci území Prahy a přilehlé okolí pohltí analogová tma. Většiny obyvatel se ale vypnutí analogu netýká, protože už využívají digitální vysílání. "Už jen 8 procent diváků přijímalo v Praze a jejím okolí analogový signál. Vyplynulo to ze studie, kterou si zhruba před měsícem nechala provést koordinační skupina pro zavádění digitalizace v ČR," uvedl Pavlas.

Pavel Pavlas, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme