Prameny na Chebsku se topí v dluzích, obec řídí ministerstvo

Prameny na Chebsku se topí v dluzích. Podle odhadů ministerstva vnitra dluží nejméně 60 milionů korun. Obec nemá pro nezájem lidí zastupitelstvo a řídí ji ministerstvo vnitra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto.

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ředitelka ministerského odboru dozoru a kontroly veřejné správy Marie Kostruhová v posledních dnech pročítala všechny faktury a smlouvy.

Jak uvedla ve vysílání Rádia Česko, ministerstvo zatím dokončilo pouze předběžnou kontrolu účetních dokladů obce, konečnou inventuru provede speciální komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zadlužení obcí hovořili ve vysílání Rádia Česko Marie Kostruhová z ministerstva vnitra a Petr Gazdík ze Sdružení místních samospráv

„Nicméně z předběžné inventury se dá usuzovat na rozsah dluhů 60 milionů korun,“ potvrdila Kostruhová.

Obrovské zadlužení Pramenů podle ní vzniklo už na počátku 90. let kvůli záměru obce podílet se na stáčírně vody, který ale nevyšel. Zůstaly z něj nesplacené závazky za vrty a narůstající úroky a penále, kvůli nimž dluh každým dnem narůstá.

Podle Kostruhové ministerstvo po převzetí obce zjistilo, že smluvní vztahy a dodatky ke smlouvám jsou vedené neprůhledně a chybí také celá řada dokladů. Zvažuje kvůli tomu i trestní oznámení.

„Je to dáno tím, že situace je neřešená 15 let. Očekáváme, že řada věcí se ještě dohledá, ale pokud budou chybět příjmové a výdajové doklady, v jednom případě se jedná asi o 200.000 korun, tak to potom je signálem pro trestní oznámení,“ doplnila Ostruhová.

Oddlužení v nedohlednu

Šedesátimilionový dluh mnohonásobně převyšuje roční příjmy malé obce se 150 obyvateli, které činí asi 2,5 milionu korun. Vzhledem k dlouhodobé zadluženosti je veškerý majetek Pramenů v exekuci nebo čeká na jeho prodej. Ministerstvo nemůže nakládat ani s účtem obce, který je rovněž obstavený.

„To znamená, že není z čeho hradit ani provozní výdaje obce, takže bylo nutné přikročit i k méně příjemným úsporným opatřením, což bylo například i vypnutí veřejného osvětlení, případně výpovědi zaměstnancům obce,“ popsala ředitelka ministerského odboru.

Jít k volbám a vytvořit nové zastupitelstvo podle ní obyvatelé nechtějí. Zastávají totiž názor, že stát by je měl nejdřív oddlužit, a pak budou teprve ochotni převzít správu obce. „Taková právní úprava ale v našem státě není. To znamená, že se nedá říct, že by k oddlužení mohlo v blízké době dojít,“ podotkla.

Zákony předlužené obce neřeší

Prameny na Chebsku nejsou jedinou obcí, která se topí v dluzích. V roce 2007 dosahovala celková zadluženost obcí asi 80 miliard korun.

Podle Petra Gazdíka ze Sdružení místních samospráv přesto u nás vesnice celkově hospodaří narozdíl od státu velmi dobře. Očekává však, že vlivem finanční krize se situace bude zhoršovat.

„Došlo už v minulém roce ke značnému snížení příjmů obcí a první signály ukazují, že to číslo 80 miliard se výrazně zvětšilo,“ připomněl Gazdík.

Na řešení případů podobných Pramenům, kdy vedení obce takzvaně přestřelilo, podle něj v Česku neexistuje žádný mechanismus. Zákony totiž na obec pohlíží jako na jakoukoliv jinou právnickou osobu.

„Domnívám se, že tam by měla zapůsobit ještě krajská samospráva, která by měla pomoci a má zdroje na to, jak by takovéto individuální případy měla řešit. Na druhou stranu by to mělo být pro občany obcí dostatečným signálem, aby volili skutečně moudrá zastupitelstva,“ připomněl Gazdík.

Martin Hromádka, Dana Votýpková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme