Praporu v Bučovicích na Vyškovsku chybí třetina vojáků, čeká se na zvýšení rozpočtu

České armádě chybí 5000 vojáků. Hlavním důvodem je nedostatek peněz. Změnit by se to mohlo už příští rok, kdy by mělo do vojenského rozpočtu přijít o jednu a půl miliardy korun víc. Armáda by tak mohla nabrat 1500 nových lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Yellow Cross-vojenské cvičení ve výcvikovém prostoru Tisá. | Foto: Filip Jandourek

Ocení to i vojenský prapor v Bučovicích na jižní Moravě, kde chybí třetina mužstva.

„Když nejsme plně naplnění, nemůžeme ani cvičit. Když je jich tady jenom pár, naše četa také není naplněná, takže nemůžete využít všechny schopnost té dané jednotky,“ říká četař Martin Hozák.

Stejně jako jeho velitel, podplukovník Petr Svoboda, doufá, že se stavy naplní co nejdříve. Svobodův oddíl čítá v současné době jen čtyři sta mužů z ideálních šesti set.

„Rozhodnutím, že se budou stavy naplňovat do počátku roku 2017, nám vysvitlo světlo na konci tunelu, že budeme mít dostatek vojáku a zabezpečíme výcvik v lépe než nyní,“ uvádí Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká armáda nemá dostatek vojáků. Důvody zjišťoval Tomáš Jelen

Podle něj ale za nízkým počtem vojáků stojí kromě nedostatku peněz i stav dnešní mladé generace.

„Mládež čím dál víc sedí u počítačů, tací my nejsme. My potřebujeme vojáky, kteří provedou klasickou vojnu. Používáme zbraně, velkou techniku a k tomu potřebujeme vojáky, kteří projdou psychotesty, fyzickými testy a mentálně zvládnou náročnost výcviku,“ tvrdí.

Jeho slova potvrzuje i vedení armády. Pro nabrání jednoho vojáka musí oslovit i více než deset lidí. Adepti odpadávají hlavně ze zdravotních důvodů a také kvůli špatné fyzické kondici.

To 23letý svobodník Jiří Toman se do armády přihlásil naopak právě kvůli možnostem tělesné přípravy: „Samozřejmě je hodně lidí, kteří to ani na základním výcviku nezvládají, protože nejsou zvyklí, aby po nich někdo řval nebo aby měli trochu víc běhat. Nějak jsme zakrněli, v tom asi bude největší problém.“

Příští rok chce armáda nabrat až patnáct set nových vojáků. Většina z toho má jít do mužstva. Navýšení armádního rozpočtu se ale dotkne se i Univerzity obrany, která do služby připravuje budoucí důstojníky.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme