Právo na informace má každý, rozhodl ÚS ve sporu o jízdní řády

Ústavní soud se dnes opět postavil za svobodný přístup k informacím v letitém sporu o jízdní řády. Vyhověl stížnosti internetové společnosti Seznam.cz, která se už několik let domáhá zdrojových dat k celorepublikovým jízdním řádům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jízdní řády tramvají | Foto: Tomáš Adamec

„Jsou-li zde dva výklady, které může soud použít, pak je potřeba dát přednost tomu výkladu, který je vstřícnější k využití práva na informace. Neměly by se klást zbytečné překážky poskytnutí práva na informace, ale měl by být použit ten vstřícnější výklad, přiblížil stanovisko ÚS soudce-zpravodaj Tomáš Lichovník.

Podle rozhodnutí ÚS je třeba informační zákon vykládat ve prospěch žadatelů.

Soudní pře o podklady k jízdním řádům mezi společností Seznam.cz a firmou Chaps, která měla výhradní právo na používání dat, trvala několik let.

Seznam.cz opakovaně žádal společnost Chaps o poskytnutí podkladů, které by mohl automaticky zpracovat, a zahrnout do vyhledávání. Společnost mu potřebné údaje neposkytla.

Chaps se stal monopolním správcem dat o jízdních řádech dopravců v roce 2001 na základě smlouvy s ministerstvem dopravy. Firma se zavázala, že bezplatně povede Celostátní informační systém o jízdních řádech (CIS) a za to bude moci s daty neomezeně nakládat. Od roku 2007 data exkluzivně prodává společnosti Mafra pro její aplikaci Idos.

Monopol na data o jízdních řádech skončil v roce 2015, když Seznam.cz převzal populární mobilní aplikaci Pubtran, která slouží k vyhledávání spojů hromadné dopravy.

ČRo, Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme