Právo na informace má každý, rozhodl ÚS ve sporu o jízdní řády

Ústavní soud se dnes opět postavil za svobodný přístup k informacím v letitém sporu o jízdní řády. Vyhověl stížnosti internetové společnosti Seznam.cz, která se už několik let domáhá zdrojových dat k celorepublikovým jízdním řádům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jízdní řády tramvají

Jízdní řády tramvají | Foto: Tomáš Adamec

„Jsou-li zde dva výklady, které může soud použít, pak je potřeba dát přednost tomu výkladu, který je vstřícnější k využití práva na informace. Neměly by se klást zbytečné překážky poskytnutí práva na informace, ale měl by být použit ten vstřícnější výklad, přiblížil stanovisko ÚS soudce-zpravodaj Tomáš Lichovník.

Podle rozhodnutí ÚS je třeba informační zákon vykládat ve prospěch žadatelů.

Soudní pře o podklady k jízdním řádům mezi společností Seznam.cz a firmou Chaps, která měla výhradní právo na používání dat, trvala několik let.

Seznam.cz opakovaně žádal společnost Chaps o poskytnutí podkladů, které by mohl automaticky zpracovat, a zahrnout do vyhledávání. Společnost mu potřebné údaje neposkytla.

Chaps se stal monopolním správcem dat o jízdních řádech dopravců v roce 2001 na základě smlouvy s ministerstvem dopravy. Firma se zavázala, že bezplatně povede Celostátní informační systém o jízdních řádech (CIS) a za to bude moci s daty neomezeně nakládat. Od roku 2007 data exkluzivně prodává společnosti Mafra pro její aplikaci Idos.

Monopol na data o jízdních řádech skončil v roce 2015, když Seznam.cz převzal populární mobilní aplikaci Pubtran, která slouží k vyhledávání spojů hromadné dopravy.

ČRo, Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme