Pravomoc regulovat hazard využívají města na východě Čech různě

Před koncem roku řeší více obcí na Trutnovsku a Jičínsku, jak naložit s hazardem. Od května mají totiž nově pravomoc upravit hazard na svém území vyhláškou. To znamená, že ho mohou ponechat, různým způsobem regulovat, nebo zakázat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herna v Chomutově

Herna v Chomutově | Foto: Jan Beneš

Od května mají obce větší pravomoci v nakládání s hazardem. Ve Dvoře Králové se na názor ptali obyvatel v referendu a výsledek byl jednoznačný - zákaz. I další města se rozhodla hazard na svém území úplně zakázat, například Nová Paka.

Podle advokáta a novopackého radního Josefa Cogana by zákaz by měl působit jako prevence: „Chceme, aby si lidé o těch penězích rozhodli nějak jinak,“ vysvětluje stanovisko radnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj měst k omezení hazardu zjišťovala reportérka Hana Novotná

Obce zvažují jak společenskou odpovědnost, tak výrazný přísun peněz z hazardu, které se dají dále investovat například do sportu nebo do kultury. Finanční stránka je důležitá pro Hořice, kde se hazard omezovat nebude, říká starosta z ODS Ivan Doležal:

„Stát nám dával na tělovýchovu v podstatě peníze, a dneska nám říká, ne, my jsme vám peníze nedali, ale posíláme je vám prostřednictvím hazardu. Čili když si zrušíme tento zdroj, tak tím v podstatě částečně můžeme odepsat i sport,“ tvrdí hořický starosta.

Kromě krajních řešení jako je úplný zákaz nebo úplné povolení je třetí možnost - omezení. Toho využili například v Jičíně, kde je počet heren omezen na 14. Ve Vrchlabí pak k omezení počtu heren přidali i přísnější pravidla pro jejich provoz, popisuje starosta z hnutí ZVON Jan Sobotka:

„Herna je specifikovaná tím, že má víc jak šest těch výherních hracích automatů a má povinné stavební úpravy. Herna by měla být s neprůhlednými skly, měla by být označena,“ zmiňuje Sobotka.

Situace je v každé obci jiná, a právě proto mají města možnost naložit s hazardem po svém. S tím ale nesouhlasí například v Trutnově. Podle vedení Trutnova by taková věc v kompetenci měst být neměla a uvítali by koncepční řešení z vyšší úrovně.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme