Pražané čekají na levnější jízdné. Kupují méně ročních kuponů

Od září loňského roku do konce ledna se prodalo o 15 tisíc ročních kuponů méně než v roce 2013. Pražané naopak více kupovali měsíční jízdenky. Těch pětiměsíčních se za stejné období prodalo téměř o třetinu více než loni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanice metra Malostranská

Stanice metra Malostranská | Foto: Filip Jandourek

Lidé v Praze tak čekají s nákupem ročních jízdenek až na jejich zlevnění. Radní návrh schválili tento týden.

Cena ročního jízdného od července klesne o 1100 korun. Místo 4750 korun lidé nově zaplatí 3650.

Praha chce nižší cenou přilákat do MHD více cestujících, a ulevit tak přetížené automobilové dopravě.

Pokud ale sleva nepřiláká nové cestující, bude podle mluvčího Jiřího Štábla Dopravní podnik v prodejích ve ztrátě asi 375 milionů korun. Přesné vyčíslení nákladů na zlevnění musí Praha spočítat.

DPP přepraví denně asi 3,3 milionu cestujících. V roce 2013 si roční kupon zakoupilo 168 432 cestujících, měsíční 2,27 milionu cestujících a čtvrtletní jízdné si pořídilo 606 646 pasažérů. Celkově činily tržby z jízdného v rámci pražské integrované dopravy za rok 2013 zhruba 4,2 miliardy korun, z toho 3,2 miliardy tvoří všechny druhy předplatných kuponů dohromady.
Zdroj: ČTK

„Pokud je dopravci nařízena sleva na jízdném, tak ten, kdo tuto slevu nařídí, je povinen ji nějakým způsobem kompenzovat. V případě, že skutečně dojde v souvislosti s touto slevou na ročním jízdném k propadu tržeb, tak budeme požadovat kompenzaci,“ upozornil Štábl.

Dopravní podnik podle Štábla očekává větší zájem o roční kupony v červenci, kdy začne sleva platit. Na ročních kuponech získává přibližně 800 milionů korun za rok.

Od července se kromě zlevnění jízdného změní v pražské hromadné dopravě ještě několik pravidel. Jeden z rodičů, který bude cestovat s dítětem mladším tří let, si jízdenku koupit nemusí. Zdarma budou moci lidé vzít do tramvají, autobusů a metra také psa.

Lída Křesťanová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme