Pražané čekají na levnější jízdné. Kupují méně ročních kuponů

Od září loňského roku do konce ledna se prodalo o 15 tisíc ročních kuponů méně než v roce 2013. Pražané naopak více kupovali měsíční jízdenky. Těch pětiměsíčních se za stejné období prodalo téměř o třetinu více než loni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanice metra Malostranská | Foto: Filip Jandourek

Lidé v Praze tak čekají s nákupem ročních jízdenek až na jejich zlevnění. Radní návrh schválili tento týden.

Cena ročního jízdného od července klesne o 1100 korun. Místo 4750 korun lidé nově zaplatí 3650.

Praha chce nižší cenou přilákat do MHD více cestujících, a ulevit tak přetížené automobilové dopravě.

Pokud ale sleva nepřiláká nové cestující, bude podle mluvčího Jiřího Štábla Dopravní podnik v prodejích ve ztrátě asi 375 milionů korun. Přesné vyčíslení nákladů na zlevnění musí Praha spočítat.

DPP přepraví denně asi 3,3 milionu cestujících. V roce 2013 si roční kupon zakoupilo 168 432 cestujících, měsíční 2,27 milionu cestujících a čtvrtletní jízdné si pořídilo 606 646 pasažérů. Celkově činily tržby z jízdného v rámci pražské integrované dopravy za rok 2013 zhruba 4,2 miliardy korun, z toho 3,2 miliardy tvoří všechny druhy předplatných kuponů dohromady.
Zdroj: ČTK

„Pokud je dopravci nařízena sleva na jízdném, tak ten, kdo tuto slevu nařídí, je povinen ji nějakým způsobem kompenzovat. V případě, že skutečně dojde v souvislosti s touto slevou na ročním jízdném k propadu tržeb, tak budeme požadovat kompenzaci,“ upozornil Štábl.

Dopravní podnik podle Štábla očekává větší zájem o roční kupony v červenci, kdy začne sleva platit. Na ročních kuponech získává přibližně 800 milionů korun za rok.

Od července se kromě zlevnění jízdného změní v pražské hromadné dopravě ještě několik pravidel. Jeden z rodičů, který bude cestovat s dítětem mladším tří let, si jízdenku koupit nemusí. Zdarma budou moci lidé vzít do tramvají, autobusů a metra také psa.

Lída Křesťanová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme