Pražané mohou naposledy připomínkovat rozšíření skládky v Ďáblicích

Zvětšení pražské skládky z Ďáblic až do sousední Březiněvsi dnes naposledy mohou připomínkovat občané Prahy. Mohou tak učinit v budově magistrátu hlavního města při veřejném projednávání změn v územním plánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skládka Ďáblice | Foto: Tomáš Adamec

Jediná skládka v Praze se má zvětšit už potřetí, a to o deset hektarů - až na území Březiněvsi. Ďáblická radnice i místní občané se ale rozšíření pětitunové hromady odpadu bojí, kvůli obavám z dopadu na životní prostředí. Proti rozšíření se už před dvěma lety postavili v referendu. To je ale kvůli nízké účasti neplatné.

O rozšíření skládky má naopak zájem starosta Březiněvsi Jiří Haramul. Obě městské části totiž dostávají jako kompenzaci miliony korun ročně, které mohou dále investovat. Skládka podle Haramula nepředstavuje zátěž pro životní prostředí a už ani nezapáchá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Praha hodlá rozšířit ďáblickou skládku. Podrobnosti pro Ranní Radiožurnál natáčel redaktor Petr Kořínek.

Starosta Ďáblic Miloš Růžička si ale myslí opak. Upozorňuje, že výrazné množství plynů uniká ze skládky, která je v blízkosti zástavby, hlavně za vlhkého počasí. Do budoucna se obává i o čistotu spodních vod. Doporučuje proto najít jiné lokality na okraji Prahy.

„Pokud by se to vozilo „x" desítek kilometrů dál od Prahy, no tak samozřejmě vzniknou daleko větší ekologické škody, protože bude potřeba více nákladních aut, které spálí více pohonných hmot. Praha nebude za to uložení inkasovat poplatky, naopak bude obcím na jejichž katastr se to bude ukládat muset platit,“ uvedl.

„Neznám žádný skutečně odborný dokument, který by rozebíral, jestli pokračovat ve skládkování v Ďáblicích, nebo zvolit variantu například několika dopravně dostupných, menších skládkovacích lokalit na okraji Prahy,“ uvedl.

Podle ředitelky odboru územního plánu Jitky Cvetlerové ale Praha jiné místo pro svoz odpadu nemá. Vyvážet odpadky do okolí by bylo nákladné a těžko vyjednatelné. „Žádná obec si nenechá vyvážet odpadky Prahy na svoje území.“

Skládka Ďáblice | Foto: Tomáš Adamec

Radní pro územní rozvoj Josef Nosek nicméně prohlásil, že rozšíření skládky ještě není definitivní.

V případě, že ke změně územního plánu nakonec dojde, chce vedení Ďáblic užít všech legálních prostředků, aby rozšíření skládky zabránilo.

Lenka Rákosová, Petr Kořínek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme