Pražané volí hlavu státu i na Hradě, v nemocnici či vězení

Začíná druhý den historicky prvních prezidentských voleb v Česku. Svého favorita z devíti kandidátů na Hrad dnes mohou až do 14. hodiny vybírat i Pražané. Statisíce z nich ale k urnám přišly už včera. Městské části hlásily i více než čtyřicetiprocentní účast.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby ve vězení. Ilustrační foto

Volby ve vězení. Ilustrační foto | Zdroj: ČTK

Někteří lidé ale volbu pojali symbolicky a volili v těsné blízkosti Hradu. Další pak svůj hlas odevzdali z nemocničního lůžka a prezidentskou volbu nezastavily ani vězeňské mříže.

V improvizované volební místnosti v patře ruzyňské věznice se během několika hodin vystřídalo na 460 vězňů a vězenkyň z vazby i výkonu trestu. Také oni přišli, aby do urny vhodili lístek se jménem svého favorita na Hrad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se volí v Praze, zjišťovala redaktorka Evelyna Kulíšková

„Přijela sem volební komise a každý, kdo mohl, kdo měl platný doklad totožnosti, tak si mohl odvolit,“ informovala mluvčí ruzyňské věznice Pavla Bohatová s tím, že vpodvečer už měl odvoleno i bývalý ministr David Rath. Volil prý mezi prvními.

O něco déle trvaly volby na Pankráci, kde před komisi sváželi vězně z pracovního nasazení a volili také nemocní. Část z několika stovek zájemců ale neměla platné občanské průkazy a k volbám proto nemohli. Přesto jich nakonec odvolilo přes 330.

O první přímou volbu prezidenta je zájem. Volební místnosti se opět otevřou v 8 hodin

Číst článek

Lístky od voličů vybrala komise i v nemocnici Na Františku. Zájem zde byl velký.

„Inteligentní, schopný, spravedlivý. Já bych si představovala, aby tady začala být trochu pohoda,“ shrnuje své představy o budoucí hlavě státu jedna z pacientek.

Nového prezidenta volili lidé i na Pražském hradě. Přišel sem také mladík, který svého kandidáta měl vybraného už dlouho.

Sledovali jsme ONLINE: První den prezidentských voleb skončil. Všichni kandidáti už hlasovali

Číst článek

„Někteří samozřejmě měli tu kampaň velkou, asi do toho investovali hodně peněz. Někteří zase moc nešli vidět. Na druhou stranu je mi příjemnější, když někdo to tak nehrotí,“ vysvětluje mladý muž, jak na něj zapůsobila předvolební kampaň kandidátů.

„Mám voličský průkaz a chci volit speciálně tady. Je mi to takové příjemné, takové symbolické,“ dodává na vysvětlenou, proč volí právě tady.

Marína Dvořáková, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme