Prázdné domy na Vysočině budí v lidech strach, obávají se vzniku ubytoven

Na Vysočině přetrvává místy až fobie z ubytoven pro sociálně slabé. Dokazují to petice a protesty obyvatel několika měst kraje za poslední roky. Kdekoliv se objeví prázdná budova, lidé se automaticky děsí toho, že za sousedy budou mít nepřizpůsobivé občany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna | Foto: Filip Jandourek

Naposledy vypukla panika z výstavby ubytovny pro sociálně slabé v Novém Městě na Moravě.

„Slyšela jsem, že mají přijít z Brna, z Cejlu, že tam je nechtějí. To přece nejde, abychom je tu měli. Já je tady nechci,“ odmítá rázně Dana Procházková, která se bojí nepřizpůsobivých občanů v sousedství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Vysočině přetrvává panika z ubytoven pro sociálně slabé. Důvody zjišťovala reportérka Lucie Maxová

Sociálně nepřizpůsobivé z Cejlu nechce za sousedy ani studentka Pavla. V Brně studuje a obyvatele problémové lokality moc dobře zná.

„Já mám strach, jsou hrubý, dovolujou si. Když se člověk chce bránit, tak je to o život. Je to s nimi náročný,“ říká.

Stejnou paniku vyvolala možná stavba ubytovny pro sociálně slabé na začátku roku také v Míčově ulici v Třebíči. Proti byl i Stanislav Prokop.

„Tady jde o to, že mnozí tam mají děti. Jde o bezpečnost. My starší budeme starší ještě víc. A sociálně méně přizpůsobiví si získávají i prostředky jinak,“ poukazuje pan Stanislav.

Strach z ubytovny v Míčově ulici byl tak velký, že proti ní vznikla petice s více než třemi tisíci podpisy. Navíc v srpnu vedení Třebíče odkoupilo za osm milionů korun starý panelák v ulici Družstevní, aby tam nevzniklo právě bydlení pro nepřizpůsobivé obyvatele.

Nejsme všichni stejní, brání se obyvatelé ubytoven

Podle sociologa Daniela Hanzla stojí za předsudky lidí medializace kauz, které se v současnosti s ubytovnami probírají.

„Nejenže ty problémyvidí v televizi, ale zároveň vidí i skladbu osob, které jsou koncentrovány v ubytovnách. A asi správně očekávají, že nakupení takovýchto osob přinese nakupení sociálně patologických problémů,“ říká Daniel Hanzl.

Žena, která s rodinou v jedné z jihlavských ubytoven žije, se ale brání a tvrdí, že ne všichni obyvatelé jsou špatní.

„Co jsou ty paneláky, tak si stěžují, dávají na nás petice, že se hádáme, že Romáci dělají ostudu. Někteří opravdu dělají ostudu, ale nemohou to dát do jednoho pytle všechno,“ podotýká.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme