Prázdniny mohou mít pro děti řadu rizik, policisté varují před nejčastějšími chybami

Pro většinu školáků jsou letní prázdniny časem, na který se těšili celý rok a chtějí si jej patřičně užít. Volný čas, kdy pracující rodiče ani učitelé nemají děti na očích, s sebou však přináší určitá rizika. Pražská policie proto rodičům nabízí několik praktických rad, jak svým potomkům zajistit bezpečnější prázdniny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní tábor

Letní tábor | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

„Nesmí být nikdy dítě bez dozoru, hlavně kolem vody a schodů a okna musí být zavřená a dítě nesmí vůbec otevírat cizím lidem, samozřejmě musí být vždycky poučené,“ vypočítává starostlivá maminka.

„Aby nechodilo tam, kam nemá. Vymezil bych mu nějaký prostor, kde se může pohybovat, a asi bych chtěl vědět, s kým se pohybuje," doplňuje další rodič.

Poučky o tom, že děti nesmí otevírat cizím lidem a s příchozími kamarády či příbuznými si mají domluvit vstupní heslo, většina rodičů zná. Své děti varují i před zapadlými uličkami a nepřehlednými křovisky v parcích, zakazují ratolestem mluvit s cizími lidmi. Nad některými postřehy zkušených policistů ale naopak krčí rameny. To každého hned nenapadne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak snížit riziko úrazů během prázdnin, zjišťovala redaktorka Evelyna Kulíšková

„Pokud budou vycházet z bytu, neměly by mít klíče viditelně, což znamená mít je schované po kapsách, v taškách nebo případně na klíčence, ale až pod tričkem," upozorňuje na jednu z častých chyb preventista Jaroslav Bican.

Na některých dětských klíčích pak dokonce visí i cedulka se jménem a adresou. Podle policistů to je dokonalý návod pro zloděje. Doslova jako výzva mohou fungovat příliš sdílné statusy na sociálních sítích.

„V dnešní době děti dost často využívají pro svoji zábavu různé sdělovací prostředky, sociální sítě a tak dále. Tam je potřeba také zdůraznit, že by neměly psát do svých statusů to, že zůstávají doma samy nebo že odjíždějí případně na dovolenou. Mohl by to být problém, co se týče zabezpečení bytu," varuje policista.

Letní tábor vybírejte pečlivě

Dalším možným rizikem jsou letní tábory. Podle preventistů by si měli rodiče především dobře prověřit, komu své dítě někdy i na více týdnů svěřují.

„Určitě by rodiče měli vybírat tábory, které už jsou známé. Na které případně už někdo z jejich příbuzných či známých jel, aby byly prověřené osoby, které v tom táboře fungují, které tam pracují, aby tam nemohlo dojít k případnému sexuálnímu obtěžování, šikaně nebo k jinému napadání, ať už fyzického rázu nebo psychického."

Po příjezdu by pak rodiče měli věnovat zvýšenou pozornost chování svého dítěte, především pokud reaguje jinak než obvykle. Mohlo by to být znamení, že na táboře nebylo vše v pořádku.

„To dítě nekomunikuje, je třeba zamlklejší, chová se oproti normálu jinak, tak je už potřeba s ním hlouběji komunikovat a ptát se ho, co se všechno dělo. Pokud vám to dítě neřekne samo, je třeba dobré oslovit kamarády, kteří s ním na tom táboře byli, a zjistit si, zda se něco nestalo," radí policista Jaroslav Bican z preventivního oddělení pražské policie.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme