Pražská doprava je pro zdravotně postižené opět dostupnější

Doprava po Praze je někdy docela oříšek. A pro vozíčkáře nebo jinak zdravotně postižené je to ještě těžší. Od prvního července je tu ale v dopravě pro handicapované novinka. Pět nových mikrobusů na zavolání, které přijedou pro své zákazníky až domů, začalo jezdit pod záštitou magistrátu. Nově v nich za jednu jízdu po Praze cestující platí stejně jako v běžném linkovém autobuse - 26 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus - hromadná doprava v Praze. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Znuděné obličeje jako v městské hromadné dopravě? Tak s tím jsem se v tomhle autobuse opravdu nesetkala. Se čtveřicí vozíčkářek jsem se svezla jedním z nových mikrobusů na zavolání, který vozí zdravotně postižené osoby po celé Praze. A to hned první den, kdy Pražská integrovaná doprava tuto novou službu spustila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravila redaktorka ČRo Tereza Schejbalová.

Tyto čtyři kamarádky například vyrazily na Pražský hrad na Shakespearovské slavnosti: „Těšíme se velice a jsme strašně rády, že nás handicap-transport poveze,“ říká paní Marcela. Všechny se shodnou, že takový druh dopravy je opravdu potřeba. „Já to hodně využívám jak za rodinou, tak za prací,“ doplňuje paní Iveta.

Minibusy s asistencí pomáhají nejen jako doprava za kulturou nebo za rodinou, ale i při cestě z domova k lékaři nebo do nemocnice. Do jednoho mikrobusu se vejde 4 až 6 vozíčkářů se svými doprovody nebo asistenty. Počet mikrobusů je omezený a tak je potřeba objednávat s předstihem dvou týdnů. Vše ale záleží hlavně na domluvě:

"Tady jsou super. Má to plný, ale vždycky to nějak udělá. Nevím, jak to udělá, ale vždycky mi vyhověl. Já jsem tuhle potřeboval ze dne na den a taky mi vahověl,“ vítají dámy ochotu řidičů a nově i nízké jízdné. Obávají se snad jen jediné věci:

„Já jsme připomínkovala jednu jedinou věc, jak zabezpečíme to, aby si to nenasmlouval jen určitý okruh lidí, nějaké organizace. Já třeba nemůžu ani řídit svoje auto, takže jsme hodně závislá na této dopravě.“

Od podzimu se má doprava pro vozíčkáře ještě zlepšit

Situace v dopravě zdravotně postižených by se do konce roku měla ještě o něco zlepšit, říká Pavel Procházka ze společnosti ROPID:

„4. února začala fungovat linka I2, která doplňuje dvě stávající linky dopravního podniku pro zdravotně postižené. Nyní spouštíme tuto službu a v září, respektive v říjnu, a následně v prosinci nás čeká projekt, který v sobě bude zahrnovat provoz doplňkových linek, které budou posléze obsluhovat fakultní nemocnici v Krči, Fakultní nemocnici Na Bulovce, obsluhu poliklinik, sociálních zdravotních zařízeních, domů pro seniory a podobně. Myslíme si, že na konci roku budeme moci zdravotně postiženým nabídnout komplexní službu.“

Minibusy na zavolání až domů budou samozřejmě fungovat i dál. Kontakty na jejich objednání na zavolání najdete na internetových stánkách www.handicap-transport.cz.

Tereza Schejbalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme