Pražská koalice má 30 dní na urovnání sporu s náměstkem Stropnickým

Hnutí ANO a sociální demokraté vyvolali takzvané dohodovací řízení o budoucnosti pražské koalice. Náměstek primátorky Matěj Stropnický z Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) podle nich porušil koaliční smlouvu. Dopis, kterým řízení oficiálně začalo, poslaly kluby obou stran dnes ráno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matěj Stropnický

Matěj Stropnický | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

„Ano, takovýto dopis jsme odeslali. Podle mých informací ho odeslalo i hnutí ANO, což znamená, že v tuto chvíli běží 30denní lhůta, abychom v ní maximálně jednali o nastalém problému v koalici,“ potvrdil předseda zastupitelů ČSSD Karel Březina.

Důvodem řízení je jednání náměstka Matěje Stropnického z Trojkoalice. Ten na posledním zastupitelstvu nepodpořil návrh své stranické kolegyně, radní Jany Plamínkové, na tendr na svoz odpadu v Praze a během hlasování se zdržel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražská koalice bude řešit spor s náměstkem Stropnickým, na jeho urovnání má 30 dní

Pro město klíčový tendr za téměř 13 miliard korun tak prošel paradoxně jen díky nezařazené zastupitelce Monice Krobové Hášové.

„Pro Trojkoalici je ta věc už překonaná a je potřeba se přes ni přenést,“ uvedl Martin Stropnický. ČSSD a hnutí ANO, které mají spolu s Trojkoalicí v zastupitelstvu křehkou většinu jediného hlasu, se ale očividně ještě nepřenesly.

Od svého partnera tak budou nejspíš žádat kromě vysvětlení také záruku, aby se podobná situace už neopakovala.

„Jsme nešťastní z toho, že to takovýmto způsobem vykrystalizovalo. Sociální demokracie neporušila koaliční smlouvu, stojí za ní, stojí i za touto koalicí, ale na druhé straně také chceme, aby každý zastupitel, který tuto koaliční smlouvu podepsal, se podle ní choval,“ dodal Březina.

Pokud se během 30denní lhůty všechny strany neshodnou, může kterákoliv z nich koaliční smlouvu vypovědět. Kdy usednou k jednacímu stolu, se dohodne v následujících dnech.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme