Pražská ODS ukončila koaliční spolupráci s ČSSD

Pražská ODS se rozhodla ukončit koaliční spolupráci s ČSSD na pražské radnici. Návrh předsedy pražské ODS Borise Šťastného dnes schválila jednomyslně regionální rada strany. Podle Šťastného měli koaliční partneři dlouhodobé spory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Šťastný po skončení regionálního sněmu pražské ODS | Zdroj: ČTK

ODS po volbách spolupráci s vítěznou TOP 09 odmítla a utvořila koalici s ČSSD. Praze však podle Šťastného s nynější koalicí hrozí drastické zadlužení. Šťastný proto požaduje jednání o nové koalici s TOP 09.

„Pokládám za nemožné, aby nebyla vůle ze strany našeho koaličního partnera škrtat velmi zásadním způsobem v jednotlivých resortech. Rok od uzavření koaliční smlouvy byl velmi obtížný, byl plný nejrůznějších střetů a dohadů, které se postupně přenášely i dovnitř klubu občanských demokratů. Navrhl jsem vypovězení koaliční smlouvy se sociálními demokraty. Budu požadovat, abychom spolu s ostatními členy vyjednávacího týmu, do kterého chci navrhnout prvního místopředsedu klubu Blažka, zahájili jednání o uzavření koaliční smlouvy s TOP 09,“ uvedl Šťastný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský se ohrazuje ve Stalo se dnes vůči výrokům Borise Šťastného

Záležitostí by se měl zabývat ještě zastupitelský klub, sejít se má v úterý v podvečer na pražské radnici.

Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský řekl, že vztahy v pražské koalici jsou už delší dobu napjaté. Přesto však ho jednání pražské ODS překvapilo. „Některé věci se hovoří na koaličních jednáních a nikoli přes média,“ řekl Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda pražské TOP09 František Laudát se nebrání jednáním k oběma stranami

„Ale je třeba si uvědomit, že problémy v koalici mají dlouhodobý charakter. Máme smírčí řízení, do dnešního dne nejsou dořešeni například zástupci ředitele úřadu, nejsou dořešeny personální změny na místech ředitelů odborů, je rozpočtová nekázeň. To jsou věci, které by se měly řešit,“ tvrdí.

Hulinský se domnívá, že jsou opět otevřené všechny možné varianty koalic. „Myslím si, že je to pro město i svým způsobem výhodné, protože ten, který se bude chovat rozpočtově ukázněně a bude usilovat o to, aby byla Praha finančně stabilní, měl by navzájem uzavřít koalici,“ upozorňuje.

TOP09 čeká na vyřešení současné koalice, je připravena jednat

Opoziční TOP 09 situace nepřekvapila. Podle předsedy klubu zastupitelů Tomáše Hudečka je dlouhodobě patrné, že koalice nefunguje. V případě, že se rozpadne, je pražská TOP 09 připravena vyjednávat.

„TOP09 si je vědoma toho, že spory v koalici mezi ODS a ČSSD v Praze jsou a že jsou dlouhodobé. TOP09 se nikdy nebránila tomu převzít odpovědnost, nicméně v tuto chvíli jde o vnitrokoaliční spor a my musíme počkat, jaké budou výsledky a jaká budou rozhodnutí,“ řekla Radiožurnálu mluvčí pražské organizace Alžběta Plívová.

TOP09 loni v komunálních volbách v Praze vyhrála, ale pravolevá koalice ji nakonec vedení neumožnila.

Šéf pražské TOP 09 František Laudát ujišťuje, že jsou k jednání připraveni a předem nevylučují žádnou variantu koalice:

„Vzhledem k tomu, že máme nejvíc zastupitelů, vstoupíme do jednání. My dopředu neklademe žádné požadavky, nejdřív se s kolegy a kolegyněmi v pražském i republikovém vedení poradíme, jak na to budeme reagovat a začneme jednat jak s ODS, tak samozřejmě budeme zjišťovat možnost případné spolupráce se sociální demokracií.“

Renáta Prátová, Petr Kořínek, Lucie Maňourová, Jan Piroch, Marie Sýkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme