Pražská policie otevírá už třetí výslechovou místnost pro zranitelné oběti. Pomůže jim mluvit, tvrdí

Povídat si s dítětem o tom, co se stalo, bývá pro policisty i oběť těžké. Rozhovor ale může usnadnit přívětivé prostředí. Osvědčilo se to pražské policii, která otevírá už třetí speciální výslechovou místnost pro zvlášť zranitelné oběti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevření nově vybudované výslechové místnosti pro zvlášť zranitelné oběti trestných činů, především se sexuálním podtextem

Otevření nově vybudované výslechové místnosti pro zvlášť zranitelné oběti trestných činů, především se sexuálním podtextem | Foto: Filip Jandourek

Jako prosvětlený obývací pokoj s květinami na stole vypadá nová výslechová místnost pražské policie.

V prostředí přívětivějším, než jsou strohé policejní kanceláře, budou speciálně školení vyšetřovatelé mluvit s dětmi, seniory nebo lidmi, kteří zažili domácí násilí. Tedy s těmi, o kterých zákon mluví jako o zvlášť zranitelných obětech trestných činů.

„V takzvané monitorovací místnosti sedí všichni ti, kteří musí být přítomni výslechu – obhájci, státní zástupci," popisuje šéfka mravnostního oddělení pražské policie Alena Kolářová kancelář, na kterou navazuje právě útulný „obývák" s květinami, hračkami, ale i vestavěnými kamerami a mikrofony.

Právě v této vedlejší oddělené místnosti sedí dítě nebo oběť s vyškoleným policistou a probíhá tam konkrétní výslech. V pokoji se také nachází hned několik obrazovek a reprobeden.

„Takto provedený výslech má ohromnou vypovídající hodnotu a je promítán při hlavním líčení," vysvětluje přítomnost zařízení Kolářová.

Dítě smí policie vyslýchat jen půl hodiny

Právo na speciální výslech mají kromě dětských obětí i znásilněné ženy, senioři, nebo oběti domácího násilí. Vyšetřovatele na takové případy připravuje psycholožka Ludmila Čírtková.

„Je důležité, aby policie dovedla už na začátku napřít pozornost na případy, které jsou pravděpodobně vážné. U dětí samozřejmě přichází specifika věkových zvláštností, traumat," upozorňuje Čírtková.

Otevření nově vybudované výslechové místnosti pro zvlášť zranitelné oběti trestných činů, především se sexuálním podtextem | Foto: Filip Jandourek

Nejobtížnější pak bývá práce s malými dětmi. Vyslýchat se smějí jen půl hodiny a potřebné informace musí policie získat během velmi krátké doby, vysvětluje psycholožka Alexandra Machková.

„Koncentrace tříletého, čtyřletého děťátka na jedno zátěžové téma nemůže být delší než 10 minut," dodává psycholožka

Policie odhaduje, že na území hlavního města vyslechne sto i více dětí ročně. První speciální výslechovou místnost vybudovala pražská policie v roce 2004. Perštýnská, jejíž rekonstrukce vyšla asi na 300 tisíc korun, je v metropoli už třetí. V celém Česku pak šedesátá druhá.

Otevření nově vybudované výslechové místnosti pro zvlášť zranitelné oběti trestných činů, především se sexuálním podtextem | Foto: Filip Jandourek

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme